Teatrihooaeg toob ajurünnaku ja paneb ki(i)vi südamele

Rakvere Teater astub 83. hooaega suurte ootuste ja lootustega ning valmisolekuga kuulata aega, inimesi ja kõhutunnet. lavale jõuavad lood, mis ajavad nutma ja naerma, lubavad teatri juhid Velvo Väli ja Peeter Raudsepp.

Rakvere teatri 83. hooaja avamine on ebatraditsiooniliselt mitmeastmeline. Pidulik avaõhtu leiab aset 17. septembril, kui suures saalis esietendub tragikomöödia “Di ja Viv ja Rose”, lugu kolme väga erineva naise aastakümnetepikkusest sõprusest, ning seejärel müristab väikeses saalis kõigi teatrisõprade rõõmuks legendaarne ansambel Singer Vinger.

Juba enne hooaja pidulikku avamist saab vaadata lavastusi teatri väikeses saalis, kus neljandat hooaega mängukavas püsival menukil “Kuni ta suri” tuleb 100. etendus. Avapeo eelõhtul jõuab Rakvere piiritustehases publiku ette Jaune Kimmeli debüütlavastus, noorte inimeste eneseleidmisele keskenduv “Ki(i)vi südamel”.
Rakvere teatri loominguline juht Peeter Raudsepp tõdes, et ehkki ajad on ootamatult segased, astutakse uude hooaega ootuste ja lootustega. “Peab enda kõhutunnet kuulama. Ja et aru saada, mis publik vajab, peab hoolega kuulama, millest inimesed räägivad,” sõnas ta.
Loominguline juht ütles, et on tekkinud mõistmine, et inimesed soovivad praegusel ajal teatrist kindlustunnet ja usku, et inimsuhetes on võimalik headus. “Oleme kõik aru saanud, et maailmas on kurjus, mis võib asetseda inimese hinges, ühiskonnas ja igal pool, aga ikkagi on olemas headus, mis on sellele vastukaaluks, ja lootus, et headus võidab,” ütles ta.
Raudsepa sõnul on väärtused alati lugudega seotud ning teater toobki lavale suuri inimlikke väärtusi kandvaid lugusid erinevas žanris. “Teater annab inimestele vaimset ruumi juurde, mille saab ka naeru, rõõmu ja mänguga täita, kas või kaheks tunniks, mis nad on teatrisaalis. See juba on positiivne. Sinna juurde saavad tulla ka tõsisemad asjad.”
Teatrijuht Velvo Väli lausus, et teater on valmis pakkuma vaatajale kuns
rakvere teatri juhid Peeter raudsepp ja Velvo Väli on sattunud keset kolme sõbranna tegemisi. lavastus “Di ja Viv ja rose”, kus mängivad Elina reinold, tiina Mälberg ja Ülle lichtfeldt, avab teatri 83. hooaja.

tilisi elamusi, kus saab nutta ja naerda, ent poliitiline ja materiaalne surve igapäevaelus annab algavale hooajale oma värvi. “Sellest on kantud nii sisu kui ka vorm,” nimetas Väli. Ta selgitas, et koroonaaastatest peale on teater hooaja algul teadmatuses, mis täpselt edasi saab, aga ollakse valmis toimima vastavalt kehtivatele reeglitele.
Peeter Raudsepp lisas, et keerulised aastad on õpetanud teatrit paindlikult asju ajama. “Saame aru, et inimesed on heitlikest aegadest väsinud ja vajavad nii lõõgastust kui ka aktiivset vaimset puhkust ning teater sellega tegelebki. “Püüame võimaluste piires pakkuda repertuaaris igale vaatajale midagi, hinnaalandust tegemata.”
Loominguline juht arutles, et väliselt peale surutud ja isegi kohati mentaliteediks kujunenud jaotus, et vaadatakse kas kunsti või kommertslikku meelelahutust, on teatrile jänesehaakide tegemise koht, et leida keskteed ja hoida seda arusaama juurdumast. Oleks kitsendav jagada teatrit labaseks meelelahutuseks ja kõrgeks kunstiks. Mõlemad kitsendavad teatri olemust,” rõhutas ta.
Velvo Väli sõnul on teatris olemas pikaajalised kokkulepped, aga samas püütakse olla kaasas kõige sellega, mis meie ümber toimub. “Tänavune lastelavastus “Lohe linna all” põhineb Ukraina muinasjuttudel,” nimetas ta. Jõuluks valmiva muinasjutuloo lavastab Helen Rekkor. Täiskasvanutele uut jõulutükki plaanis pole, ent taas ilmutab end mullu vaatajaid vaimustanud tantsulavastus “Ingel”.
Hooaja avalavastus, inglise kaasaegne lugu “Di ja Viv ja Rose” asetub lavastaja Peeter Raudsepa sõnul 1980. aastatesse. “Sealt tullakse pikemate ja väiksemate sammudega tänapäeva välja. Kolme ebatüüpilise naise loos tulevad esile erinevad arusaamad läbi sõpruse prisma,” lausus ta.
Lavastus “Ki(i)vi südamel”, mida esialgse plaani kohaselt mängitakse Rakvere piiritustehases vaid viis korda, andis teatrijuhi sõnul kolmele noorele - Jaune Kimmelile, Rainer Elhile ja Märten Matsule - võimaluse lukustada end prooviruumi ja teha, mida nad tahavad. “Nad leidsid ise alge, kirjutasid materjali ja leidsid vormi. See lavastus on noortelt noortele, aga vaatama on oodatud ka vanem publik.”
Oktoobris toob Rakvere teatris esimest korda lavastav Taago Tubin väikeses saalis publiku ette trilleri “Ajurünnak”, kus tuppa lukustatud inimesed peavad välja mõtlema, kuidas pandeemiast pääseda. “Seal kerkib küsimus, kes on protsesside taga, ja teised kaasaja põnevad küsimused, ütles Peeter Raudsepp.
Novembris on oodata eesti klassikat uues kuues. “Kui ütlen, et autor ja lavastaja on Urmas Lennuk, siis teatrisõber teab, mis suunas me tüürime,” märkis Velvo Väli. Lavastuse pealkiri on “Nipernaaditalv” ja see jutustab, kuidas Nipernaadi on vanaks saanud ja pruutidele külla läheb. Nimiosalist kehastab vanemuislane Hannes Kaljujärv.
Külalisnäitlejaid on oodata teisigi. “Kutsume inimesi väljast, et oleks värsket verd ja uusi värve,” ütles kunstiline juht. Lavastuses “Di ja Viv ja Rose” teeb rolli Elina Reinold, lastelavastuses “Lohe linna all” mängib külalisena Grete Konksi.
Toomas Suumani lahkumisega tekkinud tühimik teatris on teatrijuhtide sõnul väga suur ning sellega katsutakse toime tulla vähehaaval. “Toomas Suumani kaotus oli mitte ainult Rakvere teatri ja linna, vaid kogu Eesti kultuuriavalikkuse kaotus. Teist teda ei ole ja tühimiku täitmist oleks vägivaldne kellelegi õlgadele panna,” ütles Velvo Väli. Ta lausus, et loominguline juht vaatab avatud silmade ja südamega ringi, et leida näitleja, kelle soovid ja plaanid ühilduvad Rakvere teatri plaanidega. “Kasutame külalisi ja vaatame neid selle pilguga,” sõnas Raudsepp.
Hooaja teises pooles on Velvo Väli sõnul plaanides väikseid küsimärke ja kokkulepped alles sõlmimisel, seega neid lavastusi on veel vara välja öelda, küll aga võib teatrisõpradele lubada, et kui ei ilmne ootamatuid takistusi, saab ka järgmisel suvel näha suurt koguperelavastust “Robin Hood”. “Taavi Tõnissoniga on kokkulepe olemas, et ta tuleb veel ühte lavastust tegema. See on tubasem ja intiimsem töö, kus Taavi saab näitlejate vahendusel näidata tehnikaid, mida ta Noorsooteatris nukulavastustes kasutab,” mainis Raudsepp.
Lavastajatest on Rakverre tulemas Madis Kalmet. Eili Neuhaus plaanib lavastust vene klassikast. “See on muhe ja melodramaatiline lugu,” tähendas Peeter Raudsepp.
Uuest hooajast on teatril uus peakunstnik. “Krista Aren on varem olnud Rakvere teatris lavastuskunstnik, aga tema käsi on olnud mängus ka teatrihoonete sisekujunduse juures,” ütles Velvo Väli.
Teatrikinno on teatrijuhi sõnul saabumas põnevaid filme kõigile filmisõpradele, multikahuvilistest põnevike, nalja ja Euroopa kino austajateni.
Peeter Raudsepp märkis, et teater ootab väga publiku tagasisidet. “Kui keegi saadab midagi teatri meilile, siis seda on väga hea lugeda. Need annavad näitlejatele ja tegijatele kosutust, jõudu ja energiat juurde. Ei pea ainult kiitma, aga väga põhja ei tasu ka sarjata,” arvas teatri kunstiline juht. “Südamest tulevad tänusõnad “Robin Hoodile” tegid tegijatel südame rõõmsaks,” lisas Velvo Väli.


"Kutsume inimesi väljast, et oleks värsket verd ja uusi värve.
PEETER RAUDSEPP
rakvere teatri kunstiline juht"

INNA GRÜNFELDT