RT Vestleb

Kui tihti on juhtunud, et etendus lõpeb, ent otsekohe tagasi argiellu minnes jääb miski kripeldama ning tahaks pikemalt mõtteid vahetada. Sooviks kuulda kellegi teise arvamust, ehk isegi suunavaid või seletavaid kommentaare.

Nõnda lõimegi üritustesarja RT vestleb. Need ei ole kohtumisõhtud näitlejate ja lavastajatega, kus tööelu ja ametisaladuste kohta uurida, vaid vestlused, et arutleda asjatundjatega lavastusega otseselt või kaudsemalt seotud teemadel.

 

Siin saab kuulata või vaadata (osa vestlusi on salvestatud ka pildis) RT vestleb sarja eelnevaid üritusi.

 

"Hääl minu sees" helilooja ja muusikaline kujundaja Vootele Ruusmaa auhinnatud lühinäidendi "Keti viljad" avalik ettelugemine. Lugesid Eili Neuhaus ja Madis Mäeorg. Õhtut juhtis ning autoriga vestles Urmas Lennuk. Üritus toimus 18. detsembril 2023. aastal. ERR-i videot saad vaadata siit.

"See kõik on tema", vesteldi viieteistkümnel korral aastatel 2022 ja 2023. Piirkonnapolitseinik Aleksei Osokin ja veebipolitseinik Getter Kangur vestlesid noortega interneti maailma ohtudest. Vestlused osutusid nii populaarseks ja vajalikuks, et algselt planeeritud kahest vestlusest sai lõpuks viisteist vestlust kahe aasta jooksul. Vestlustele panime punkti alles koos lavastuse repertuaarist maha minemisega.

"Ma sündisin koos päikesega" avalik lugemine Rakvere Teatri näitlejate poolt ning vestlusring autori, Max Rootsmäega, 29. novembril 2022. Eesti näitekirjanduse arendamise mentorprogrammi raames. Näidendit lugesid: Silja Miks, Rainer Elhi, Madis Mäeorg, Märten Matsu, Max Rootsmäe ja Urmas Lennuk. ERR-i videot saad vaadata siit.

"Juhan Smuul 100", vesteldi 18. veebruar 2022. Argo Aadli (Tallinna Linnateater) ja Urmas Lennuk meenutasid Juhaniga koosveedetud aegu, lugesid tema luulet, lauldi mõni laul, räägiti mõni kentsakas lugu ning kõneldi Polkovniku lesest, elust, armastusest ja teatristki. Fotosid vestlusest näeb siit.

„Charlotte Löwensköld”, vesteldi 16. oktoober 2020. Teemal "Naise väärikus läbi aja" vestlesid lavastaja Urmas Lennuk ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna õppejõud Kai Valtna. ERR-i videot saad vaadata siit. 

"Onu Vanja", vesteldi 9. november 2019. Rakvere Teatri 80. juubelihooaja puhul olid vestlejateks näitlejad Velvo Väli ja Hannes Kaljujärv ning samades rollides 40 aastat tagasi Rakvere Teatri laval üles astunud Raivo Trass ja Volli Käro. Vestlust juhtis Mari Torga.

"Nagu peeglis", vesteldi 28. september 2019. Vestlusringis olid "Nagu peeglis" trupp, koosseisus Grete Jürgenson, Tarvo Sõmer, Madis Mäeorg, Märten Matsu ning lavastaja Madis Kalmet. Vestlust juhtis Rakvere Teatri kunstiline juht Peeter Raudsepp.

"Loojanguekspress", vesteldi 8. juunil 2019. Debatil diskuteerisid usu ja teaduse teemadel, füüsik, kosmose- ja kaitsetehnoloogia professor Mart Noorma ning Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen. Debatti juhtis Urmas Lennuk. ERR-i videot saad vaadata siit.

 "Kuni ta suri", vesteldi 18. detsembril 2018. Erni Kase vestluskaaslased olid Rakvere Teatri loominguline juht ning lavastaja Peeter Raudsepp ning ajakirjanik, kirjanik ja tõlkija Jelena Skulskaja, kes esitles ka oma raamatut "Armastus vene kirjanduses".

"Puudutada kuud", vesteldi 10. novembril 2018. Erni Kase vestluskaaslasteks olid Kärt Anvelt, Eesti Ekspressi ajakirjanik ning saate "Radar" peatoimetaja ja Andres Anvelt, praegune Eesti Vabariigi siseminister, kes 90ndatel töötas Keskkriminaalpolitseis. ERR-i videot saad vaadata siit. 

"Viimane võllamees" ja "Lõikuspeo tantsud" vestlesid 9. juunil 2018 Üllar Saaremäe ja Brian Devaney, vestlust juhtis Erni Kask, tõlkis Kärt Devaney. Pilte hoovikohvikust ja vestlusest näeb siit  ja salvestust saab kuulata siit 

"La h us", vesteldi 27. aprillil 2018. Välis- ja kodueestlastest rääkisid emeriitprofessor ja politoloog Rein Taagepera, näidendi "La h us" autor Liisi Rohumäe ning lavastaja Üllar Saaremäe. Pilte vestlusõhtust näeb siit ja ERR-i videot saad vaadata siit.

"Tagassi inglite juure", vesteldi 29. novembril 2017. Viru keelest ja meelest kõnelesid Ingrid Rüütel ja Kaja Toikka. Vestlust juhtis Erni Kask.

"Ükssarvikute farm", vesteldi 14. oktoobril 2017 teemal "Lavastaja flirt vaatajaga", Erni Kase külaliseks oli lavastaja Urmas Lennuk.

"Lendas üle käopesa", vesteldi 27. oktoobril 2017. Kohtusid kolm Eesti eri aegade McMurphyt – Üllar Saaremäe, Tõnu Kark ja Hannes Kaljujärv. Vestlust juhtis Jüri Aarma.

"Kellavärgiga apelsin", vesteldi 14. juunil 2017. Külas olid professor Jaanus Harro ja Ringo Ramul.

"Somnambuul", vesteldi 18. märtsil 2017. Erni Kase külalisteks olid Andrei Hvostov ja Sulev Keedus.

"Thijl Ulenspiegel", vesteldi 4. veebruaril 2017, publikuga kohtusid noored näitlejad Grete Jürgenson, Märten Matsu ja Eduard Tee ning koreograaf ja õppejõud Oleg Titov, vestlust vedas Erni Kask.

"Oscar ja Roosamamma: kirjad Jumalale", vesteldi 22. oktoobril 2016, Erni Kase külaliseks oli tõlkija Indrek Koff.

"Majahoidja", vesteldi 19. märtsil 2016, Erni Kase vestluskaaslasteks olid teatrivaatleja Pille-Riin Purje ja trupi liikmed.

"Viimase öö õigus", vesteldi 20. veebruaril 2016, Erni Kasel oli külas kirjandusteadlane Liina Lukas.

"Põhjas", vesteldi 22. oktoobril 2015, Erni Kasel olid külas lavastaja Jussi Sorjanen Soomest ja sotsioloog Juhan Kivirähk.

"3 õde", vesteldi  12. septembril 2015, Erni Kasel olid külas lavastaja Andres Noormets ja Eva Samolberg-Palmi.


 

Üritused

RT vestleb: Jalutuskäigud Gailitisse

Rakvere Teatri suur maja 30 min tasuta (ette registreerimisega)

RT vestleb: Jalutuskäigud Gailitisse

Rakvere Teatri suur maja 30 min tasuta (ette registreerimisega)

RT vestleb: Jalutuskäigud Gailitisse

Rakvere Teatri suur maja 30 min tasuta (ette registreerimisega)

Arhiiv

RT vestleb + RT muusika: Vootele Ruusmaa „Keti viljad”

Uue algupärase lühinäidendi ettelugemine koos autori helikujundusega!

 

Vootele Ruusmaa on mitmekülgne inimene, keda näeb Rakvere Teatris üsna tihti. Teatriga on ta seotud juba aastaid, nii muusikalise kujundaja ja heliloojana (lavastused „Kellavärgiga apelsin”, „Robin Hood”, viimati „Hääl minu sees”) kui ka näitlejana („Romaan”, „Paunvere poiste igavene kevade”, „Lihtsalt, rõõmuks”).

Film "Viimased" ning kohtumine Veiko Õunpuuga

Reedel, 12. veebruaril esietendub väikses saalis Veiko Õunpuu lavastus "Tants" (August Strindberg "Surmatants").

See on Veiko Õunpuu lavastajadebüüt Rakvere Teatris. Siiani on ta peamiselt tuntust kogunud oma režissööritöödega - varasemast teatakse filme nagu "Tühirand", "Sügisball", "Püha Tõnu kiusamine" jpt. Eelmise aasta lõpus linastus film "Viimased", mis on pälvinud palju tähelepanu, võites nii Eesti Kultuurkapitali aastapreemia kui parima Eesti filmi auhinna Neitsi Maali. Kusjuures viimast auhinda on Õunpuu võitnud lausa neljal korral.

RT vestleb: "Naise väärikus läbi aja"

Reedel, 16. oktoobril kell 17.30 toimub Rakvere Teatrikino proovisaalis uuslavastuse "Charlotte Löwensköld" ees vestlusõhtu "Naise väärikus ajas".

Urmas Lennuki lavastuse fookuses on ühe pereloo taustal olulisel kohal tänapäeval kadumakippuvad väärtused nagu, au, väärikus, uhkus, eneseohverdus ja õilsameelsus. Lähtudes loo peategelasest, noorest naisest Charlotte Löwensköldist heidetakse vestluses pilk just naise kuvandile ajas, tema väärikusele ning sellele, kuidas ümberkaudsed olud ja aeg on naise kujunemist mõjutanud.

"Onu Vanja" Alan Prosa pilt

RT vestleb: "Onu Vanja" 40 aastat tagasi, täna ja 40 aasta pärast

Täpselt 40 aastat tagasi oli "Onu Vanja" viimati Rakvere Teatri laval. 

Rakvere Teatri 80. juubelihooaega tähistades on märgiline, et vestlejateks on sel korral 40 aastat tagasi Astrovit mänginud Raivo Trass ja täna Astrovi rollis üles astuv Velvo Väli ning 40 aastat tagasi Vanjat mänginud Volli Käro ja täna Vanjat kehastav Hannes Kaljujärv.

Kas lavastuses käsitletavad teemad on sama päevakajalised täna, nagu nad olid siis? Ja mis võiks olla teisiti 40 aasta pärast?

RT vestleb: "Nagu peeglis"

Sügisene esimene uuslavastus on jõudnud publiku ette, nüüd on aeg kohtuda ka vestlusringiks. Nagu ikka, pärast matinee-etendust, et vestelda lavastusest tõukuvatel teemadel.

 

Vestlusringis on sel korral "Nagu peeglis" trupp, koosseisus Grete Jürgenson, Tarvo Sõmer, Madis Mäeorg, Märten Matsu ning lavastaja Madis Kalmet. Vestlust juhib Rakvere Teatri kunstiline juht, varasemalt samuti Bergmani lavastanud Peeter Raudsepp.

Teemad:

  • Alateadvus kui inimese käitumise, loovuse ja destruktiivsuse alus

RT vestleb "Kinnine kohus"

Sel korral kohtuvad vestlusringiks "Kinnise kohtu" lavastaja Vallo Kirs, dramaturg Tõnis Parksepp ja filosoofia õppejõud ning teatrikriitik Valle-Sten Maiste. 

Juttu tehakse teemadel:

Mis teeb Sartre täna jätkuvasti aktuaalseks?

RT vestleb "Paunvere poiste igavene kevade"

Kui on väga valus – aitab naermine. Ja kui on liiga hea – siis leevendab nutt, seda rasket hetke.
Sest nagu me lapsepõlvest teame – kui midagi on hästi, siis pole tarvis muretseda. See läheb üle.


Seekordset RT vestlust on pidamas ja vedamas lavastaja Urmas Lennuk ning ajakirjanik Rein Sikk.

Me kõik teame Oskar Lutsu “Kevadet”, aga mõnikord jääb lugedes märkamata, et ridade vahel oli midagi veel.

Kohtume selleks, et panna inimene küsima: “Kes on tema ise Kevade tegelaste hulgas?”

Erni Kase vestluskaaslased on Kärt ja Andres Anvelt

RT VESTLEB: "PUUDUTADA KUUD"

Kui tihti on juhtunud, et etendus lõpeb, ent otsekohe tagasi argiellu minnes jääb miski kripeldama ning tahaks pikemalt mõtteid vahetada. Sooviks kuulda kellegi teise arvamust, ehk isegi suunavaid või seletavaid kommentaare.

Nõnda lõimegi üritustesarja RT vestleb. Need ei ole kohtumisõhtud näitlejate ja lavastajatega, kus tööelu ja ametisaladuste kohta uurida, vaid vestlused, et arutleda asjatundjatega lavastusega otseselt või kaudsemalt seotud teemadel.