Märka, et oled teatris!

Eesti teatrite ühine kampaania „Märka, et oled teatris” kutsub kaasa mõtlema murekohtadele, millega puutuvad kokku nii näitlejad laval kui publik saalis. Oleme märganud, et teatriskäimise kultuur on aastatega muutunud. Sarnaselt etenduse ajal laval toimuvaga, mis on nähtav ja kuuldav publikule, on ka publikualal toimuv kuulda ja näha näitlejatele laval. Etenduse ajal tuleb üha sagedamini ette, et vesteldakse valjuhäälselt kaaslasega, krabistatakse kaasa võetud söögiga ja hoitakse pilku helendavas nutiseadmes. Kõik see mõjutab kõrvalistujaid ja artisti laval.  

1) Saalis nutiseadme kasutamine.

Helendav ekraan pimedas teatrisaalis häirib teisi teatrikülastajaid. Sõnumite lugemine, pildistamine ja filmimine, nutikellade helendavad ekraanid segavad keskendumist nii publikul kui näitlejatel. Võta teatrisaalis aega kultuuri nautimiseks ja hoia nutiseade taskus või kotis. Kui oled etendust juba näinud või see ei paku Sulle huvi, oota vaheajani ja lahku siis saalist. 

2) Etenduse ajal kaaslasega lobisemine. 

Sosinal või suisa valjuhäälselt etenduse ajal kaaslasega vahetatud kommentaarid ja emotsioonid on häirivad kaaspubliku ja näitlejate jaoks. Mõnikord on ülemeeliku tuju ja tärganud esinemissoovi põhjustajaks enne etendust või vaheajal tarbitud liigne alkoholikogus. Austusest kaaspubliku ja artistide vastu jätame etenduse ajal kogunenud muljete jagamise etenduse vaheajaks või selle lõppu. 

3) Teatrisaalis söömine ja joomine. 

Teatrisaali keelust hoolimata kaasa võetud söök ja jook võib määrida istmeid ja vaipkatteid. Pakendite avamine, krõbistamine ja matsutamine segab kaaspublikut. Teatrikohvikus pakutut saab nautida vaheajal või enne ja pärast etendust. Vaheajatellimuse saab mugavalt teha kohviku e-poe kaudu või kohapeal enne etendust. Nii on vaheajale suundudes ees ootamas kaetud laud ja saad seda rahulikult ja kiirustamata nautida.  

4) Lavale minek ja rekvisiitide katsumine.

Lava on teatrirahva jaoks püha. See on töökoht ja teisalt poeetiline ruum, kus sünnib teatriime. Sagenenud on olukorrad, kus publik saalist lahkudes end lavale pildistama sätib ja rekvisiite kompimismeele abil lähemalt uurima asub. Jäägu lava siiski näitlejate jaoks!


 Austame iseennast, teineteist ja näitlejaid laval.  Hoitud teatriruumis saavad elamuse kõik – nii publik kui tegijad.

VAT Teatri poolt loodud kampaania videoid saab vaadata siin.

Sõnumit "Märka, et oled teatris" jagavad ka VAT Teater, Eesti Noorsooteater, Ugala Teater, Rahvusooper Estonia, Vene Teater, Teater Nuutrum, Kuressaare Teater, Vanemuine, Tartu Uus Teater, Eesti Draamateater ja Endla Teater.

Loe Virumaa Teataja artiklit, kus meie teatrist saavad sõna näitlejad Ülle Lichtfeldt ja Imre Õunapuu ning korraldusjuht Marika Tint.