Ott Lepland maskisaates osalemisest: algul mõtlesin, et ega mul pikka pidu pole!

„Maskis laulja“ pühapäevaõhtuses saates pidi sel korral maski langetama Ükssarviku kostüümis esinenud isik. Maski langedes selgus, et suursuguse Ükssarviku kostüümi all varjas oma isikut ja tuntud lauluhäält muusik Ott Lepland, kellele sai saatuslikuks saate külalisdetektiivi Saara Piusi äärmiselt terav kõrv. „Ta tõesti ütles, et tema jaoks see äraarvamine suurt raskust ei valmistanud,“ sõnab Lepland. Millega Ott end Saarale reetis?

„Nii perekonnaliikmed, sõbrad, sugulased kui kolleegid on öelnud, et nemad mind ära ei tundnud,“ räägib Lepland. „Alles siis, kui Saara (külalisdetektiiv Saara Pius - toim) kõik oma faktid saates ette ladus, hakkasid ka lähedased mõtlema, et jah – tegu võib tõesti olla Otiga! Enne aga keegi seda otseselt ei arvanud. Isegi minu parim sõber Andres Puusepp ütles, et tema ei tulnud kuni eilse õhtuni selle peale, et mina võiksid maski taga olla. Alles pärast seda, kui Saara sellele tähelepanu juhtis, mõtles ta, et nii võib tõesti olla,“ sõnab Lepland.

Nõnda saigi Ükssarviku kostüümis esinenud Otile sel korral saatuslikuks külalisdetektiivi Saara Piusi äärmiselt terav kõrv. Kuidas aga Saara mehe isikule nii kärmelt pihta sai, võib pidada täiesti loogiliseks. „Oleme terve aasta vältel koos Rakvere Teatris etendust teinud. Ta on kuulnud mind proovide käigus laulmas ja erinevaid hääli tegemas – see maneer on tal kõrvus! Oleme temaga prooviperioodidel ja etenduste ajal pea iga päev koos. Ta tõesti ütles, et tema jaoks see äraarvamine suurt raskust ei valmistanud,“ selgitab Ott.

Suurimaks väljakutseks kujunes hääle moonutamine

Kui Leplandile tehti ettepanek saates osalemiseks, siis pikka mõtlemisaega ta ei vajanud. Küll pidas ta üsna vähetõenäoliseks, et saates niigi kaua vastu peab. „Eks ma ikka mõtlesin natuke sellele, et ega mul seal saates ilmselt pikka pidu pole. Seni on olnud õnn, et raadiod on aastate jooksul minu laule päris palju mänginud ja inimesed on minu häälega tuttavad,“ ütleb ta. Mida tuntum on aga laulja hääl, seda rohkem on vaja ka saates vaeva näha, et paljukuuldud hääl artisti isikut ei reedaks. Kuna saate detektiivide nimistus figureerisid lisaks Saarale mitmed teisedki Oti head tuttavad, pidaski mees veel enne saate algust loogiliseks, et tõenäoliselt tuvastatakse tema hääl ilma pikema jututa. „Selles mõttes oli paras pingutus ja nuputamine, kuidas ikka häält niimoodi moonutada, et seda ära ei tuntaks. Aga isegi kaua pidasin vastu!“ naerab Ott.

Üks asi on hääle moonutamine vaatajate ja detektiivide ees. Saladuseks tuleb jääda ka nii pereliikmete, sõprade kui lähemate kolleegide jaoks. „Ainus inimene, kes osalemisest teadis, oli mu elukaaslane. Ei sõbrad, lähedased, sugulased ega isegi mitte ema ega mänedžer teadnud midagi. Eks ikka tuli maskisaate üle ka arutelusid ette, et kes sel aastal saates ikkagi osalevad. Katsusin siis ajada neutraalset joont ja kui keegi küsiski, kas ma ka saates osalesin, siis muidugi ajasin sõrad vastu ja ütlesin, et vot ei osale,“ sõnab ta.

Kostüümis esinemine vajas harjumist

Ott Lepland on aastate jooksul esinenud mitmesugustes projektides ja erinevates olukordades. Suures ükssarviku kostüümis esinemine on aga ka kogenud laulja jaoks üsna väljakutsuv. „See vineerist tehtud mask on ikka päris suur, mastaapne ja kaalub ikka mitu head kilo. Et sellega liikuda, nõuab omajagu nii harjutamist kui harjumist. Esimese saate ajal oli suhteliselt keeruline, ent mida saade edasi, seda rohkem sellega harjusin ja seda lihtsamaks läks! Jällegi teistmoodi kogemus! Aeg ajalt oli ikka keerulisem, eriti kui oli niisugune number, kus oli vaja ka natuke tantsida, hüpata või karata – maskiga oli see päris keeruline. Aga kui natuke harjutada, siis tegelikult saab kenasti hakkama.“ ütleb ta.

Ott meenutab, et ühe lavaproovi käigus tuli ette ka üks ootamatum olukord. „Puudu jäi üks-kaks sentimeetrit, et oleksin kogemata lavalt alla kukkunud. Õnneks härra produtsent joostes tuli ja ruttu juhtis minu tähelepanu sellele, kust lava ära lõpeb,“ meenutab Ott.

Ehkki tema sõnul näeb maskist välja üsna hästi, siis lava proportsioonidega harjumine oli üheks asjaks, mis kõige enam harjumist vajas. „Kui oled esinemisnumbris ja harjutamisega hoos, samal ajal suur mitmekihiline vineerist mask peas, siis lavataju kaob täiesti. See üks kord oli tõesti päris napikas. Aga õnneks rohkem midagi sellist ei juhtunud. Kui artistid maskides numbreid teevad, on seal ikka mitu inimest, kes jälgivad, et kõik oleks turvaline ja ohutu. Kui proov on tehtud, siis tullakse ikka küsima, et kuidas õhuga on, kas soovid maski peast võtta ja natuke hinge tõmmata. Tiim oli alati hästi hoolitsev,“ räägib Lepland.

Läbi aastate on Ott osalenud mitmesugustes teleprojektides – staarisaatest kuni „Eesti lauluni“ välja. Maskisaade oli tema jaoks aga hoopis uutlaadi kogemus.

„Võtan saatest kaasa üdini positiivse emotsiooni. Kindlasti ütleksin tulevikus ka headele kolleegidele, et kui teile pakutakse saates osalemist, siis kaaluge kindlasti. See on ääretult ainulaadne kogemus ja kindlasti üks sellistest asjadest, mis jällegi aitas natuke silmapiiri laiendada,“ kirjeldab Lepland maskisaates kogetut.

HELEN REINHOLD
https://elu.ohtuleht.ee/1060396/ott-lepland-maskisaates-osalemisest-algul-motlesin-et-tuntud-haale-tottu-mul-saates-pikka-pidu-pole