Noortekomöödia „Öölapsed” staarid Jaune Kimmel ja Grete Konksi: kannatada tuli külmi suveõhtuid ja ratsutada metsikul hobusel

„Kõige esimesena meenub külm suvi. Pead mängima suveriietes ja väljas on tegelikult kuus kraadi sooja,“ meenutavad uue Eesti filmi „Öölapsed“ näitlejad Jaune Kimmel ja Grete Konksi võtteperioodi.

Näitleja Jaune Kimmel on sündinud küll Tallinnas, kuid kolis koos emaga hoopis Türile elama. Jaune lõpetas nii lasteaia kui põhikooli Türi linnas, kuid gümnaasiumiõpingute ajaks suundus ta pealinna tagasi ja lõpetas Tallinna 32. keskkooli. Pärast seda viis tee Jaune hoopis Viljandisse, kus ta asus õppima teatrikunsti. Sama teekonna võttis ette ka Grete Konksi, kes on suurema osa elust veetnud Tallinnas, kuid pärast gümnaasiumi lõppu asus ka tema õppima näitlejaks Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiasse.

Nii Jaune kui Grete olid juba pisikesest peale kindlad, et nendest saavad näitlejad. Eriti kindel oli oma otsuses Jaune. „Teadsin väikesest saadik, et tahan näitlejaks saada, kuigi lasteaia lõpupeol olin kusagile kirjutanud, et minust saab loomaarst ja muusikaõpetaja. Türile kolides hakkasin kohe näiteringis käima. Mul oli väga tore klassijuhataja, kes meid pidevalt teatrisse ja kinno viis. Näiteringis käisin kuni põhikooli lõpuni, ning keskkooli õppima minnes suundusin samuti teatriklassi.“ Gretel läks natuke aega, enne kui ta oma otsuses lõplikult kindel oli. „Lapsena tahtsin igal pool esineda ja olin veendunud, et tahan näitlejaks saada. Põhikooli lõpus ja isegi ka gümnaasiumi alguses paraku kadus see huvi korraks ära. Nii mõtlesin, et läheks hoopis Inglismaale ekstreemturismi õppima, kuid siis tuli näitlejapisik tagasi.“

Esimesi rolle publiku ees said mõlemad teha juba teatrikooli ajal, ning kõike nad enam ei mäletagi. Jaunele meenub aga üks vahva lugu - ta mängis Taavi Tõnissoni etenduses „Vaata, Madlike, lund sajab“ Madlikese õde Liisbeti, kes on ära eksinud ja soovib koju saada, kuid ootamatult hakkas üks poiss esireas nutma. „Kuulen, et esireas nutab üks poiss ja ta on täiesti šokis. Mul oli tunne, et peaks etenduse katkestama, aga ei saa, kuna ülejäänud publik ju ootab. Lõpuks sai etendus läbi, kummardasime ja läksin selle poisi juurde, kes oli juba täiesti äranutetud silmadega. Kallistasin teda ja ütlesin: „Näe, ma olen siin, kõik on hästi!“ mille peale ta rahunes.“ muigab Jaune.

Paljudele võivad Jaune ja Grete tuttavad olla aga hoopis teleekraanilt. Nimelt on mõlemad mänginud sarjas „Kodu keset linna“. Grete tegi rolli juba üsna noores eas. „Käisin siis kolmandas klassis. Meil oli koolis sõnakunstitund, umbes nagu näitering, ning ühel hetkel saate tegevprodutsent kutsus mu casting'ule. Nii ma sinna sattusingi.“ Jaune hakkas sarjas mängima juba gümnaasiumi kõrvalt, ning oli eriti rõõmus selle üle, et sai hakata ise raha teenima. Hiljem sai sari uue nime „Elu keset linna“, kuid Jaune jätkas seal tegelaskuju Johanna mängimist. Mõlemad on osalenud ka mitmes lühifilmis.

Noortekomöödia „Öölapsed“ räägib kolmest õest, kes on jõudnud oma elus murdepunkti. Filmi tegevus toimub ühe öö jooksul, mis muudab järgmisel hommikul tegelaste elu täielikult. Grete mängib keskmist õde Liisi. „Minu tegelane peab kantseldama nii oma nooremat kui ka vanemat õde, lisaks sõbrannat Pamelat. Liis on just gümnaasiumi lõpetanud, tal on tugevad eluideaalid ja plaanid, kuid selle öö jooksul ta saab aru, mida tegelikult elult tahab.“ Jaune mängib Grete tegelaskuju Liisi sõbrannat Pamelat, kes arvab, et ta ise muudab oma elus kogu aeg midagi, kuid tegelikult tammub endiselt ühe koha peal. „Pamela on äsja keskkooli lõpetanud ja arvab, et kogu maailm on tema päralt. Filmi jooksul saab ta palju õppetunde, aga iseasi, kui väärtuslikud need on. Oma sõbrannasid hoiab Pamela väga.“

Pamela ja Liis sarnanevad kohati oma iseloomult ka Jaune ja Gretega, kuid samas leidub nende vahel mitmeid erinevusi. „Minu tegelane on filmis hästi suur korraldaja ja tõttab kohe appi kõigile. Ise mõtlesin, et mina võib-olla oleksin sel hetkel hoopis koju magama läinud,“ muigab Grete. Jaune sõnul on erinevuste peale lihtsam mõelda kui sarnasustele. „Pamela näiteks tarbib päris palju alkoholi, aga mina olen juba viis aastat karsklane olnud. Meievaheline sarnasus on ilmselt tulihingelisus - läheme ja teeme ära.“

Loomulikult juhtus võtteplatsil põnevaid seiku, mida on tänagi tore meenutada. Kõige esimesena meenub tüdrukutele külm suvi. „Oled suveriietes ja väljas on tegelikult kuus kraadi sooja. Olen ise jube külmavares,” naerab Jaune. Mõlemale meeldisid ka öövõtted, kuna siis oli võtteplatsil hoopis teine energia. Grete, kes on pigem õhtuinimene, oli öösiti võtteplatsil vägagi hakkamist täis.

Gretele meenub stseen, kus tuli hobuse selga hüpata ja ratsutama hakata. „Istusime koos Alice'ga (Alice Siil mängib filmis noorimat õde Janet - toim.) hobusele ilma sadulata selga. Hobune ise oli muidu väga tore, aga ilmselt oli tal ka stress, kuna võtted toimusid varahommikul. Ühel hetkel hakkas hobune perutama, ning muutus väga aktiivseks. Platsilt öeldi ikkagi, et pange kaamerad tööle ja filmige ära, ükskõik, mis sealt tuleb,” naerab Grete.

Lisaks pidi Grete filmis autoga sõitma. Ühel hetkel tuli teha autoga harjumise proovipäev. Stseeni prooviti läbi nii, et autol olid kaamerad ja kogu muu tehnika küljes. Autosse istudes ulatusid Gretel pedaalideni ainult varbaotsad, kuna autoiste oli kinni kiilunud. Võte toimus ka kitsaste garaažide vahel, ning üks hetk hoidis kogu võttegrupp hinge kinni, et kõik ikka terveks jääksid - tehnika raskuse ja kinni kiilunud istme tõttu oli Gretel raske autot juhtida. Kogu sõit kulges seetõttu üsna käänuliselt. Kokkuvõttes jäid kõik terveks ja midagi tõsist õnneks ei juhtunud.

Grete ja Jaune kinnitavad üksmeelselt, et kogu võttetiim toetas ja hoidis neid väga. Kui oli vaja, toodi juurde isegi sooje tekke, et keegi ei külmetaks. Kaasnäitlejatega said mõlemad hästi läbi, ning koostöö sujus kenasti. Jaunel oli filmimise perioodil graafik väga tihe - päeval proovid Rakvere teatris, õhtul etendus Pärnus, ning öösel tuli taas Pärnust Tallinnasse võtetele sõita. „See oli karm, aga kui ma kohale jõudsin, siis see ei olnud koht, kus tunda väsimust. Nüüd tuli tööle hakata,” ütleb ta.

„Öölaste“ filmi soovitavad Jaune ja Grete vaadata kõigil, kuna see on lõbus ja tekitab hea tuju. Kuigi filmivõtted on ammu läbi, on uued projektid mõlemal käsil. Jaunet saab juba peagi näha suvelavastuses „Naine Salamandri tähtkujust“, mis etendub Jäneda Pullitalliteatris. Sügisel astub ta taas üles Rakvere teatri laval. Gretel lõppes just suvelavastus, ning varsti hakkavad Tallinnas taas võtted, mille kohta ta rohkem infot veel ei soovi anda. Sügisel on samuti ees ootamas uued teatrilavastused ja mitmed muud projektid.

MERILIN MERILA
https://elu.ohtuleht.ee/1038286/noortekomoodia-oolapsed-staarid-jaune-kimmel-ja-grete-konksi-kannatada-tuli-kulmi-suveohtuid-ja-ratsutada-metsikul-hobusel