KULTUURISÕEL ⟩ Mida lugeda, kuulata, vaadata?

Mida huvitavat olete viimasel ajal lugenud, kuulanud, vaadanud? Miks see on hea ja soovitamist väärt?

Üks uus ja väärt asi on Naatan Haameri “Aeg parandab hoolitsetud hingehaavad”, mis koondab tema kui leinanõustaja ja hingehoidja kogemused. See on raamat, millest võiks raskete aegade üle või läbi elamisel olla abi, samuti siis, kui kellegi lähedane on väga raskemeelne või õnnetu. Raamat keskendub küll leinaga seotud kriisile, aga nagu ta ütleb, on kaotusega seotud kriise mitmesugustel puhkudel. Selleks võib olla endise elukorralduse, töökoha või sissetuleku kaotamine, isegi nooruse kaotamine.

Eks igasugusest intelligentsusest ole inimesele tänapäeva keerulises ühiskonnas eksisteerimiseks kasu. Moodsa inimese vabaduse hind on üksindus. Kas sellest pääseb ainult ühisvangistusega? Esther Pereli “Erootiline intelligentsus”, mis ühe eelseisva töö tõttu minu lugemislaual koha on leidnud, suunab leidma tasakaalu püsivates otsingutes püsitus maailmas. Terapeudi ja psühholoogi raamat räägib lähisuhtest, pöörates tähelepanu erootilisele aspektile, keha tajumisele. Raamatu alapealkiri on “Kuidas säilitada kirge argielus”. Ka need teemad võivad olla praegu inimestele, kes on koduseinte vahele surutud, värskendavaks mõtteaineks, võimaluseks ennast ja oma suhet vaadelda nende teadmiste põhjal. Raamatu aineks on inimese füüsiline olek, keha soovid ja igatsused, ka see, milliseid probleeme võib tekitada nende rahuldamatus.

Samuti on seoses tööga mu laual lasteraamat, mis sobib lugemiseks ka täiskasvanutele - Aleksei Turovski ja Leelo Tungla värske raamat “Kati, Karl ja isevärki farm”. Väga soovitan! Tarkade ja toredate kirjutajate juhatusel saab vaadata uue pilguga ringi looduses ja selles, mis meie ümber on. Täiskasvanutele soovitan selle kõrvale ka Tõnu Õnnepalu teost “Mandala”, mis räägib kassidest.

Soovitan kuulata kuuldemänge, et nende kaudu oma fantaasiat elus hoida. Kuuldemänge leiab Raadioteatri kodulehelt. Sealt leiab ka Suokassi “Tagassi inglite juure”, mis etendus Rakvere teatri pargis.

ETV2-s on väärtfilmi kolmapäevaõhtud, sealt armastan filme vaadata. Iberofesti raames vaatasin filmi “Ema” - sama pealkirjaga teost kui see, milles ise mängisin. Väga mõtlema panev ja liigutav film.

Muusika poole pealt soovitan järelvaadata ja -kuulata veebifestivali “Eesti ja Balti muusika päevad”, kus on väga põnevat muusikat.

Üks asi, mida teen ja teistele soovitan, on toetada Hooandjas plaatide ja raamatute väljaandmist. Kui saadki kingituseks plaadi või raamatu, on see juba omaette elamus. Püüan iga kuu alguses kasvõi väikese sümboolse toetuse anda mõnele sümpaatsele tegijale, kes tahab oma loomingut tutvustada.

INNA GRÜNFELDT
https://virumaateataja.postimees.ee/7248402/mida-lugeda-kuulata-vaadata