INTERAKTIIVNE KAART | Ülle Lichtfeldt ja Anett Kulbin annavaid ideid, kuhu Põhja-Eestis suvel minna

Anne & Stiil juhatab sind läbi suvenumbrite tutvuma Eestimaa eriliste paikadega. Juulis on meie giidid Rakvere teatri näitleja Ülle Lichtfeldt, Võsu looduse keskel elav muusik Anett Kulbin ja mõnusa linna­elu entusiast Bianka Soe. Ülle Lichtfeldti Lääne-Virumaa ja Rakvere

Põhja-Eesti sünonüüm on Ülle jaoks meri. “Alati kui reisilt tulen, siis esimese asjana pean saama mere äärde. Kas Võsule, Käsmu, Eismale või Vainupeale. Siis saan aru, et olen jõudnud päriselt koju.” Ülle kodu on Läsna-Loobu küla, mis sai mõne aasta eest aasta küla tiitli. “See on hääde, toredate inimestega kogukond. Siin tehakse näitemängu, on suure­päraste näitlejatega Läsna teater, tegutseb laulukoor ja üleüldse elab selles külas palju toredaid ja häid inimesi.”

Põhja-Eesti rannad kutsuvad ikka ja jälle tagasi. “Eriti muljetavaldav on Ontika pankrannik, kus asuvad nii Põhja-Eesti pankranniku kui ka Baltimaade kolm kõrgeimat juga: Valaste, Saka ja Karja­oru. Rannajoon on seal täiesti eriline, taimestik ainulaadne.” Ontika paekaldal seistes on Üllel tunne, nagu oleks jõudnud maailma lõppu.

Metsa ja linna

Lahemaa rahvuspark oma rabade, põlismetsade, jõgede ja rannajoonega köidab Üllet igal aastaajal. “Siin on hingematvalt ilusaid matkaradu, näiteks Käsmu, Oandu, Võsu ja Neeruti matkarada.

Eriti põnev koht on minu kodukandi Viitna loodusõpperada. Seal saab nautida vaateid ooside ja mõhnade harjadelt järvedele ja metsale,” on Lääne-Virumaal sündinud ja endale sinna ka kodu rajanud näitleja esi­vanemate valitud elupaiga üle õnnelik.

“Rakveres on meil üks väheseid Põhja-Eestis säilinud linna­maastiku tammikuid. See tam­mik olevat olnud meie esi­vanemate püha hiis. Ja muidugi on just siin ka minu põhi­töökoht – Rakvere teater. Mõelda vaid, meil on oma teater! Mitte iga maakond ei saa sellega kiidelda.”

Külalised viib Ülle Rakvere Vallimäele linnusesse, kus on avatud näitused, saab tutvuda linnuse ajalooga, toimub kõikvõimalikke etendusi ja muid üritusi. Schenken­bergi kõrts pakub kesk­aegseid roogi. “Linnuse tornist on imeline vaade tervele linnale, Vallimäe nõlvadel on mõnus pidada piknikku. Eelmisel aastal avatud Vallimäe vabaõhu­keskus on vaatamist väärt ja usun, et seal saab juba lähi­tulevikus huvitavaid kont­serte ja etendusi nautida,” loodab Ülle suvise kultuuri­elu kiirele taastu­misele.

Ülle ütleb, et Rakvere on linn, kus on ka suvel väga mõnus. “Rakvere linna­päevad ja sellega kaasnev laat on alati elamuste­­rohked. Üle aasta toimub teatrifestival Balto­scandal, kus on põnevaid rahvus­vahelisi esinejaid. Ja loomulikult Rakvere teatri suve­lavastused. Tänavu juuni esimesel poolel on kavas Ludvig Holbergi “Miks Jeppe joob?”, lavastaja Hendrik Toompere, peaosas Eduard Salmistu. Augusti lõpus esi­etendub Jevgeni Švartsi “Tavaline ime”, lavastaja Eili Neuhaus ning pea­osades Saara Pius ja Ott Lepland,” loetleb Ülle lavastusi, mida pikalt teatrist eemal olnud inimesed vaadata võiks.

Rakvere ei lähe lukku ka sombusel päeval. “Kui ilm ei soosi jalutamist, võib veeta päeva Aqva Spas, kus on väga mõnusad veepark ja saunad. Päikese­listel päevadel tasub külastada mõnda Lääne-Virumaa mõisa, näiteks Palmse, Sagadi või Vihula mõisa, kus on kaunid pargid, ööbimis­võimalused, kohvikud, on avatud näitused, toimub kontserte ja suve­lavastusi. Samas on ka mõisad ise kõik omamoodi ja erilised,” innustab Ülle Lääne-Virumaa kauneid paiku külastama.

EVE KALLASTE
Loe pikemalt:
https://annestiil.delfi.ee/artikkel/93563343/interaktiivne-kaart-ulle-lichtfeldt-ja-anett-kulbin-annavaid-ideid-kuhu-pohja-eestis-suvel-minna