ILONA VAPPER: Draamanäitlejad näitavad Rakvere teatri tantsulavastuses hiilgavat füüsist

Fine 5 ja Rakvere Teatri koostöös valminud tantsulavastus “Ingel” koondab endas huvitavaid lahendusi, väärt ideid ning suurepärast näitlejatööd.

Rakvere teatris etenduv Fine 5 tantsuteatri “Ingel” jutustab meile lugusid inimestest, nende elusid täitvatest muredest ja rõõmudest. Samal ajal toob välja ka suurema pildi - sõnuseletamatu teise reaalsuse, mis meid igapäevaselt ümbritseb ning meie materiaalsetesse eludesse imede kübemekesi laob.

“Ehk on imed isegi lähemal kui arvame, pugenud sisse meisse endisse?” on lavastust tutvustavas tekstis öeldud. Mõned hetked on mõjusamad kui teised. Kuigi on tore mõelda, et igaühel meist on kaitseingel, kes teed juhatab, võib tõepoolest vahetevahel au anda ka iseendale: me ise loome enda reaalsust ning viime end imelistesse paikadesse ja tunnetesse, kus võib eksisteerida nii rõõmu ja õnnetunnet, kui ka kasvatavat ja ehk lausa edasiviivat kurbust ja langust.

Lapselik kujutlusvõime ja fantaasiamaailm

On teada, et mida vanemaks me saame, seda kaugemale me liigume enda fantaasia- ja kujutlusvõime maailmast. Arvatakse isegi, et lapsed suudavad näha ja tajuda rohkem, kui täiskasvanud inimesed. Lavastuses oli välja välja toodud nii lapse, täiskasvanu kui ka vanainimese lood. Ka vanaduses, kui ei olda enam argipäeva töö ja toimetustega nii rakkes, on inimesed rohkem suutelised vaatama elu läbi suurema pildi, hinnates rohkem seda, mis on tõepoolest väärtuslik, ning meenutades vanu häid aegu läbi lapseliku lusti.

Kunagi õnnestus mul sattuda taksosse, mis oli kaunistatud unenäopüüdjatega ning sõidutšekile lisaks sain kingitusena kaasa viiruki. Taksojuht pajatas mulle, et lapsed nägevat lausa trolle ja ükssarvikuid, kes meiega samas aegruumis elavad. Arvan, et iga inimene suudab meenutada oma hetki oma elus, kui miski on viinud ta õigele rajale, tunnetanud üleloomulikkust või tajunud midagi, mis on pannud tundma justkui eksisteeriks siin universumis midagi suuremat kui see maailm ja see reaalsus, mida oleme teaduslikult tõestanud.

Draamanäitlejate võimekas füüsis

Kuigi lavastuses oli mitmeid viiteid üleloomulikkusele, olid näitlejatel siiski eristatavad “oma lood”, mis tänu karakteriloomele välja paistsid. Kuigi tantsuetendused ei kuulu ilmselt draamanäitlejate igapäevase tegevuse juurde, olid kõik etendajad niivõrd oma rollis sees ning tundus, et nad nautisid liikumist ja nendes lugudes olemist täiel määral.

Olgugi et etendajate liikumiskeel ja kehatunnetus erinesid teineteisest, moodustas grupp väga hea sünergia. Erilisemalt jäid meelde Grete Jürgensoni soolo tooli ning Ülle Lichtfelfti tants puhuriga. Imetlust tekitav oli ka Jaune Kimmeli füüsiline võimekus ning Madis Mäeoru ja Imre Õunapuu hea kehatunnetus ning mõjus duett. Puändina ilmus lavale 81-aastane Volli Käro, kes oma lavalise oleku, tugevuse ja haprusega suutis tekitada niivõrd võimsaid emotsioone.

Tooksin välja ka kiiduväärt kunstnikutöö. Kalle Aasmäe kujundus andis lavastusele palju mõõtmeid ja lisas erinevaid metafoore, kuid pakkus ka lihtsalt nauditavat silmailu. Lavastuse alguses täitis lava kuldselt särav ning kaleidoskoopselt mängiv materjal. Lava täitsid ka suured stendid, mis olid täis mänguasju. Stendid mõjusid visuaalselt väga huvitavalt, kuid viitasid lapselikkuse aspektile, mis mängis lavastuses suurt rolli. Ka Valentin Siltšenko poolt loodud helikujundus oli kaasaegne, sobitus hästi lavastuse stseenidega ning hoidis tempot.

Suled meie teel

Lavastuse kavalehelt leiab sule. Liigub müüte, et suled, mille leiad, on justkui märguanded inglitelt. Kavalehte lugedes leiab aga lühikesi lugusid ja ütlusi, mis võtavad lavastuse ideed väga hästi kokku. Imede ja üleloomulikkuse esinemine meis eneses ning meie enda rõõmudes ja kurbuses; arusaam sellest, et maailm ja universum on niivõrd suur ja oleme vaid kübemeke suurest pildist; lapselikkuse võlud, esivanemate ja lähedaste hingede jõud, mineviku jäljed inimeste eludes.

Arvan, et Olleski ja Nõmmiku “Ingel”, Fine 5 ja Rakvere Teatri koostöös valminud lavastus on õnnestunud. Lavastus koondas endas huvitavaid lahendusi, väärt ideid ning suurepärast näitlejatööd.

ILONA VAPPER
https://epl.delfi.ee/artikkel/95423261/arvustus-draamanaitlejad-naitavad-rakvere-teatri-tantsulavastuses-hiilgavat-fuusist