Vanasõnad

Vanasõnad on inimeste suu kaudu üle aegade kandunud. Inimesed kasutavad neid oma igapäevakõnes praegu ja küllap ka tulevikus, seda kinnitab vanasõnade pikk ajalugu. Euroopas on vanasõna-allikaid leitud väga ammusest ajast – Saksamaal on vanasõnu sisaldavaid käsikirju juba 11. sajandist. Ning sumeri savitahvlitelt leitud andmete põhjal on teada, et vanasõnad on olnud olemas juba vähemalt 4000 aastat.
Vanasõnad ületavad suhteliselt kergesti keele- ja riigipiire. On olemas ütlusi, mida tuntakse globaalselt.
Kujundeid ja pilte võtab vanasõna looja/kasutaja teda ümbritsevast tegelikkusest, mistõttu on vanasõna pildikeeles säilinud palju minevikku. Näiteks härgadega kündmist tänapäeval enam eriti ei esine, kuid leidub palju just selle loomaga seotud vanasõnu „Meest sõnast, härga sarvest“ jne. Just seetõttu valisingi oma vanasõna-piltide tegelasteks loomad. Kujutan neid kandmas veidi vanaaegseid riideid, andmaks edasi vanasõnade arhailist olemust ning sidumaks loomi rohkem inimeste maailmaga.
Ühest pildist alguse saanud sari jätkub. Praeguseks on enam kui tosina vanasõna kohta loodud pildid muutunud ühtseks tooteseeriaks, mida meie väike pereettevõte, Lucky Laika, arendab ja täiendab. Kuna nii vanasõnu kui ka erinevaid loomi on väga palju, siis tundub, et sarja lisandub ajapikku veel kümneid pilte.
Kasutatud kirjandus: „Vanasõnaraamat“, koostanud A. Hussar, A. Krikmann, I. Sarv, 1984

Autorist
Minu nimi on Olivia Lipartia (32), olen vabakutseline illustraator. Huvi kunsti vastu on saatnud mind lapsepõlvest saadik. Tartu Kunstikoolist ja Eesti Kunstiakadeemiast (stsenograafia eriala) saadud haridus ning hiljem Tartu Kunstikoolis aastaid peetud maaliõpetaja amet viis mind aeglaselt, kuid järjekindlalt illustraatori ameti suunas.
Olen alles noor illustreerija ja tunnen, et pikk tee on käia. Õnneks usun endasse ja oma võimetesse ning näen teiste andekate illustraatorite näitel, et kui sa armastad oma tööd, siin on võimalik luua fantastilisi asju. See innustab. Nagu ütleb vanasõna „Süües kasvab isu“ – olen praeguseks loonud pilte üheksale raamatule, kuid tahan, et see arv oleks oluliselt suurem ja olen õnnelik, et saan jätkata samas vaimus.

Häid näituseelamusi!
 

Järgmised üritused

Meediakajastused