"Süüta süüdlased"

4. märtsil esietendus „Süüta süüdlased” – draama elust enesest. Lavastaja Eili Neuhausi jaoks on see 30. lavastus, sügisel täitub tal 30. tööaasta teatris ja Ostrovski kirjutas näidendi "Без вины виноватые" 3 aastat enne oma surma.

Loo tegevus toimub ühes Venemaa provintsilinnakeses, kus aeg liigub omasoodu. Tööd tehakse nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. Argitoimetustele pakub vaheldust teater. Ostrovski avab oma näidendis teatri- ja töötegemise mõtet, mis kattub ka lavastaja teekonnaga teatris. „Minu arvates tulevad inimesed teatrisse, et unustada ära argielu, probleemid. Saada tuge ja mingisugust vaimujõudu, et oma igapäevast tööd edasi teha,” jagab Neuhaus.

Näidendi materjal mõjub vaimse ja moraalse suurpuhastusena. Lavastaja sõnul on selles on väga palju suuri sõnu, üllaid mõtteid, millest oleme võõrdunud. „Me ei sea endale enam ideaale. Ma arvan, et teatri tegemise mõte on samuti minu jaoks suurpuhastuse läbinud. Ma julgen sellistest asjadest rääkida. Seda ei pea tegema paatoslikult, ülepaisutatud dramatismiga, vaid lihtsalt,” selgitab Neuhaus. Ostrovski kujutas laval teatrisaalis istuvaid inimesi, peegeldades neile tõde neist endist. Teatri kohustus on rääkida teinekord ka asjust, mida me isekeskis ei aruta, aga millest peaks kõnelema, et ühiskond toimiks. „Need on moraalsed, eetilised väärtused, tõekspidamised elust, mis on minu arvates olulised ja millest peaks teatris jutustama,” ütles Neuhaus.

Teatrikuul esietenduv lavastus provintsiteatrist ja näitlejate elust on Ostrovski elujaatav, teravmeelne ja humoorikas lugu, mis kõnetab ka tänapäeval. Peaosas astub üles Ülle Lichtfeldt, külalisena on esimest korda Rakvere Teatri laval Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 30. lennu vilistlane Jaan Tristan Kolberg.