RAKVERE TEATER AVAB 80. HOOAJA

13. septembril alustab Rakvere Teater oma 80. hooaega, mille tähistamiseks istutab teatrirahvas linna idaküljele 80 tamme tulevase pargi tarvis. Pidulik tseremoonia algab kl 15 Tuleviku ja Ussimäe nurgal asuval haljasalal. Tammesid istutavad endised ja praegused teatrijuhid, teatriveteranid, teatritöötajad ning kõik need, kelle jaoks Rakvere Teater on südamelähedane. Fotosid istutamisest saab näha teatri Facebooki albumis.

1929. aasta jaanuaris liikusid üle Virumaa Rakveresse kokku kümned hobuvankrid. Virulased vedasid talgukorras Näpi kaubajaamast ehituskivid tulevase teatrimaja õuele. Üks vanker loksus tol hämaral hommikul Rakvere poole täislastis. See oli virulase Jakob Allase hobuvanker, kes juba saabudes vedas kohale koorma raudkive ning laadis selle Teatrimäele esimeseks seemneks maha. Nagu ta ise ütles: „Ei taht tühja käega tulla!”. Seda teab ainult taevas ise, mida too kultuurihuviline mees neil hetkedel mõtles. Kas nägi ta vaimusilmas uusi lavastusi, õnnelikke vaatajaid või mõtles laiemalt kogu Virumaa kultuuri tulevikule? Ometi muutus tema tagasihoidlik kivikoorem aluseks millelegi suurele, milleta tänapäeval Rakveret, Virumaad ega Eestit ette ei kujutaks. Veel pealelõunalgi, kui Näpilt juba kõik Kunda-Aru karjäärist ostetud paas hobuvankritel Teatrimäele kokku sai veetud, ei leidnud Jakob Allas asu ning vedas oma maadelt neli koormatäit maakive lisaks. Kõik teatri tarvis.

Läks veel 10 aastat enne kui teater uksed avas ja saab käesoleval hooajal 80. sünnipäeva tähistada. Nurgakivi panekul müüriti teatri seina metallkastike, kus lisaks dokumentidele, müntidele ja ajalehtedele olid fotod talgulistest, kelle seas ka Jakob Allas. Samuti viibis mees kohal aukülalisena teatri avamisel ning tema tütre sõnul ei jäänud isal küll ükski Rakvere Teatri uuslavastus vaatamata. Jakob Allas suri 1965. aastal 82 aastasena.

Just Jakob Allase ja teiste talguliste meenutuseks istutab Rakvere Teater 80 tammeistikut, millest iga puu märgib üht õnnelikku hooaega juba tegutsevas teatris.

Täname abi eest RMK-d ja Rakvere linna.

Samal õhtul mängitakse hooaja esimeste lavastustena  suures saalis kevadel esietendunud itaalia komöödiat "Kaks tosinat tulipunast roosi" ning väikses saalis esietendub Ingmar Bergmani 1961. aasta filmil põhinev perekonnalugu "Nagu peeglis", mille on lavale seadnud Madis Kalmet.