MÄNGUD KOOS PUBLIKUGA

Teatri loominguline juht Peeter Raudsepp tutvustab 80ndat juubelihooaega
      
      Inimene tahab mõtestada enda olemist ja üks viis on teha seda läbi mängu – on kurvad, on rõõmsad, on ohtlikud ja on ka rahulikud mängud, mida me koos publikuga teatris mängime. Inimesed saalis vaatajatena, näitlejad laval tegelaskujudena. Kus kõige aluseks on maagiline “mis oleks, kui...” Nii et iga meie lavastus on omal kombel eksperiment ja alternatiiv argisusele, rutiinile.

Oma “eksperimentaalsete mängude” jaoks oleme ainest leidnud maailmaklassikast – esimeseks suure saali lavastuseks järgmisel hooajal on Anton Tšehhovi “Onu Vanja” Eili Neuhausi lavastuses. Väikses saalis jõuab lavaküpseks Madis Kalmeti lavastuses tuntud filmimehe Ingmar Bergmani “Nagu peeglis”. See on skandinaavia perekonnalugu neljale näitlejale, kus habraste suhete ja kiivuste keskel püütakse leida armastust ja vastuarmastust. Alternatiivsemas tonaalsuses jätkab Urmas Lennuk oma eesti inimeste lustlik-nukraid mänge. Seekord luuakse tekst koos näitlejatega ning lavastuse pealkirjaks on “Made in China”. 

      Tuleb ka jõululugu Kersti Heinloo lavastuses ja uuel aastal tähistame suurema peoõhtuga teatri 80. juubelit, millega seotud üritused algavad juba hooaja alguses ja jätkuvad kogu teatriaasta vältel. Sellest veidi nostalgilisest meeleolust saab olema kantud ka uue aasta alguses Toomas Suumani lavastatav lauluõhtu meie laulvate näitlejatega, kus hakkavad kõlama nii estraadi- kui ooperiklassika. Mina ise lavastan samal ajal väikeses saalis prantslasest nüüdisdramaturgi Florian Zelleri draama “Ilma sinuta”, kus fantaasia ja reaalsus põrkuvad teineteisega saatuslikus armukolmnurgas või isegi nelinurgas. Kevadel jõuab meie majja taas lavastama Andres Noormets, oodata on ka ühte lavastaja tudengi kogupere suvelavastust ning suvel jätkame ka Kolgaküla menulavastuse “Miks Jeppe joob?” mängimist. 

Hooaja lõpetab rahvusvaheline teatrifestival Baltoscandal, mis toimub 1.–4. juulini 2020 Rakveres.