Esietendus "Ohtlik meetod"

2023. aasta esimene uuslavastus on psühhiaatriline draama "Ohtlik meetod", mis toob lavale analüütilise psühholoogia isa Carl Gustav Jungi, tema traagilise saatusega patsiendi Sabina Spielreini ning Jungi mentori Sigmund Freudi loo. Christopher Hamptoni tõestisündinud lool põhinev näidend „The Talking Cure” on kirjutatud 2002. aastal ja selle lavastab Madis Kalmet. 

Ausa ja kirgliku loo keskmes on ravimatuks kuulutatud naise teekond tervenemiseni, mille käigus tuleb lahti harutada inimsuhete sasipuntraid. Jungi meeletu ja saatuslik armumine oma patsienti, sellest tulenev perekondlik draama ja vastuolu oma eeskuju Freudiga – kõik see on ohtlik mäng. „Nii nagu psühholoogia ja psühhiaatria on ka teater väga ohtlik mäng,” märgib lavastaja Madis Kalmet. „Need on maailmad, kus pole mõõdetavaid väärtuseid. Me võime kujutleda, et asjad võivad tähendada ühte või teist. Reaalseid valemeid tegelikult ei ole. Maailm toimib läbi vaimse kujutluse, läbi usu, et see võib olla tõene. Nagu ka religioon,” selgitab Kalmet.

Valitud meetodid võivad käivitada paranemise ahela, aga ka süvendada ummikseisu. Mis meid siis tegelikult ravib? „Kõige haigemaks teeb armastuse purunemine ja kõige tervemaks teeb armastuse sünd,” vastab lavastaja.

Osades Grete Jürgenson, Jaune Kimmel, Peeter Rästas, Rainer Elhi, Elar Vahter.

„Ohtlik meetod” esietendus Rakvere Teatri väikeses saalis 27. jaanuaril 2023.