STÜ: Kaks naist köögis, banaanist rääkimata

PROJEKT "RAKVERE TEATER ESITLEB" ALUSTAB KOLMANDAT HOOAEGA! Kord kuus jõuab Rakvere vaatajate ette mõne väiketeatri, sõltumatu teatritrupi või muu samalaadse koosluse poolt väljatoodud lavastus. Valiku tegemisel oleme oma pilgud pööranud kaasaegses teatrivõtmes tehtud tavapäratumate lavastuste poole, pakkudes rakverlastele vaatamiseks nii sõna- kui sõnatut teatrit, nii tantsu kui muusikat, aga ka teisi nende vahele jäävaid etenduskunsti vorme.

"Kaks naist köögis, banaanist rääkimata" on Põhjamaade kunstnike koostöös valminud lavastus, mis käsitleb köögi funktsiooni ja rolli muutumist ajas. Lavastuse huviorbiidis on ka rollikujundamise mõju ning liikumisjoonised köögis, toidu eetika ja muidugi toitumine. Idee pärineb lavastuse koreograafidelt, kes ise on mahlaka tüki oma elust köögis veetnud.

Super Maxi Combo. Kasutab erinevaid kiiruseid. Paari sekundiga on riivitud, viilutatud või taigen segatud, lihtsalt lülitile vajutades. Lihtne korrastada jooksva vee all või nõudepesumasinas. Lisana põhikorpusele tuleb kaasa paigaldatav lisakorpus.

ehk

Kaks naist. Üks mullitab, teine töötab. Üks segab tainast, teine vajutab lülitile. Üks vahetab korpust, teine keedab peo.

Koreograafia/esitus: Kaja Lindal, Mari Mägi
Dramaturg: Siret Paju
Helilooja: Pauli Riikonen (Soome)
Videokunstnik: Kay Kastner (Saksamaa)
Stsenograaf: Sofie Saltfelt (Taani)
Valguskujundaja: Tobias Stal (Rootsi)

"Nii palju metall-ilu ei ole ma Kanuti saalis näinud päevast, mil Norra performance-grupeering Bäktruppen seal oma light metal band’iga esines. Potid kasvavad nagu õunad ja tantsijad saavad neid vajadusel endale ka pähe panna. Seda võimalust ei jäeta kasutamata. Ei jäeta kasutamata võimalust kööki natuke nöökida.Mind köitiski tolle etenduse bad-taste-aspekt ehk kõige rohkem."- Janar Ala/Postimees

"Liigutused laulavad kaunijooneliselt ja sujuvalt nii nähtamatu duši all kui ka leivale katet määrides, nii küüsi lakkides kui ka tainast kloppides. Kuni fassaad mureneb, rollid pragunevad ja nende alt koorub välja mitmepalgelisem isiksus. Ei pühak ega patune, pigem pisut seda ja pisut teist. Põletab sillad, valmistades Teise, tolle nähtamatu Välise pilgu tarvis surmava joogi, et saada vabaks." - Evelin Lagle ja Heili Einasto/ Sirp

Tobias Stal on rootsi päritolu valgus-, heli- ja videokunstnik. Osalenud Rootsi Rahvusteatri, Kuningliku Draamateatri, Stockholmi Linnateatri, Kopenhageni Linnateatri ja Cirkus Cirkör'i projektides. Praegu töötab Ghana Rahvusteatri ja Rootsi Rahvusteatri koostööprogrammi juures ning samuti on osaline mitme kaasaegse tantsu lavastuse projektis.

Sofie Salfelt on Taanist pärit laia profiiliga kunstnik: õppinud Londonis teatridisaini ja moedisaini ning ka töötanud mõlemal alal. Töötanud Pariisis moemajas ja loonud koos Islandi koreograafi Gudrun Oskarsdottiriga Reykjavikis tantsuinstallatsiooni "The Shape of Things". Töötanud Taani perfoomansiteatri Cantabile 2 koosseisus lava- ja kostüümikunstnikuna.

Pauli Riikonen on Soome helilooja ja -kujundaja, kes on töötanud väga erinevate esituskunstide liikide juures: alustas ta teatri ja popmuusikaga, kuid nüüd kuuluvad ta portfooliosse ka tööd tantsu, uue meedia, raadio ja kaasaegse muusika valdkonnas. Ta on oma töödes ka ise muusikuna osalenud, mängides kitarri, basskitarri, sämplereid ja muud.

Kay Kastner on Saksa videokunstnik, kes on õppinud filmi, telerežiid, tantsuteatri- ja kunstiajalugu. Ta on töötanud operaatori ja videokunstnikuna Matthias Hartmanni, Saksa ühe kuulsama režissööri  juures. Ta on teinud palju lühifilme ja animatsioone ja võitnud mitmeid auhindu festivalidel. Hetkel töötab Kay Berliinis vabakutselise videokunstnikuna.

Kaja Lindal on vabakutseline koreograaf, kelle viimase aja tuntumad tööd on olnud "Kiri Maalt" ja "Tallinn-Aegviidu". Lavastus "Kiri maalt" tunnustati 2004. aastal Philip Morrise Tantsuauhinna läbilöögi auhinnaga. Kaja Lindal on lõpetanud Tallinna Balletikooli ja Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna, töötanud Vanemuise balletitrupis. Tema, Mari Mägi ja Insightout Company koostöös valminud "Opus Tempus" tunnistati 2009.a Eesti teatriauhindade jagamisel parima tantsulavastuse kategoorias viie silmapaistvama sekka.

Mari Mägi tegutses aastaid Taanis, õppis füüsilist teatrit sealses lavakunstide koolis, kuuludes ühtlasi ka Taani kuulsa visuaalse/füüsilise teatri Cantabile 2 truppi. Samuti seob Mari tihe koostöö Taani koreograafi Kitt Johnsoniga. Lisaks sellele on ta loonud kolm soololavastust ning osalenud erinevates kunstiprojektides üle Euroopa. Mari on lõpetanud Tallinna Balletikooli. Viimastel aastatel on Mari kogunud tunnustust ka pedagoogina ning töötanud Eestis, Mehhikos, USA-s ja Taanis. Kaja Lindali ja Insightout Company'ga koostöös valminud "Opus Tempus" tunnistati 2009.a Eesti teatriauhindade jagamisel parima tantsulavastuse kategoorias viie silmapaistvama sekka.

Siret Paju on rahvusvahelise tausta ja interdistsiplinaarsete huvidega teatripraktik. Ta on õppinud Londoni teatrikoolis ja töötanud Poola, Saksamaa, Inglise ja Eesti teatriprojektide juures nii lavastaja kui dramaturgina. Siret õpetab ka loovat kirjutamist ning rajas kaks aastat tagasi Drakadeemia, esimese sõltumatu näidendikirjutamise kooli Eestis. Kaasaegse tantsu dramaturgina on Sireti viimased tööd Fine5 Tantsuteatri "Faasid"ja Külli Roosna "Circle Through".

Toetavad: Nordic Culture Point, Kultuurkapital, Tallinn Euroopa Kultuuripealinn 2011, Rootsi saatkond, Noore Tantsu Festival, Isic, Tartu – Heade Mõtete Linn, Saue mõis, Canon, kool.ee.?, Rakvere linn, Rakvere Teater

Loe ka lavastuse blogi: kitchendanceproject.blogspot.com/v

Video