STEVEN-HRISTO EVESTUS: Huvitav sissepõige sellesse, kes me oleme

Lavastus, millest tasub Draama festivali võtmes rääkida, on Karl Koppelmaa autorilavastus Rakvere Teatris. Selle pealkiri on „Katk.Est.Used. Lavastus on sellepärast autorilavastus, et Karl Koppelmaa on oma isaks saamise ootuses väikseid motiive võtnud ka enda elust. Lavale saabuvadki teatrimees ja tema naine, kes satuvad oma perekonna juurde. Nagu on öelnud need, kes on seda lavastust näinud - jääb mulje, et äkki hakkab siin mingisugune perekonnadraama või ei hakka komöödia...

Tegelikult on võimalik näha katkeid perekonna elust ja eesmärgiks ongi seatud see, et tuleb mäletada ja tunda oma minevikku. Just sel eesmärgil, et võtta mingil hetkel isiklik vastutus. Hästi palju äratuntavaid momente esineb selles lavastuses igapäevaelust – kellel ei oleks emasid-isasid-õdesid-vendi; kellel ei oleks nendega häid, võib-olla mitte nii häid suhteid.

Üks mainimisväärne hetk sellest lavastusest, Rakvere Teatri noore näitleja Elar Vahteri kehastuses, meeldis mulle väga. Üks absurdimaiguline hetk, kus ta viis peategelasega läbi dialoogi ja mitte inimese rollis, vaid hiire rollis, andes sõnumi, et inimesed ei pea nii palju kannatama. Hiire isa on paneelmajas mürgisurma surnud, vanaisa lõksu vahele jäänud ja inimesed ajavad teda kogu aeg taga – aga peab ise toime tulema. Selline hiire elu aitab natuke mõtestada inimeseks olemise rõõme ja valusid.

„Katk.Est.Used.” on huvitav tekst, huvitav sissepõige sellesse, kes me oleme. Mulle tundub vähemalt, et seda lavastust võib nüüd Eesti peal igalpool järgmise paari kuu jooksul näha, nii et minge, nautige seda lugu.

STEVEN-HRISTO EVESTUS