SEPTEM

Mall Nukke näitus "Septem" avatakse 2. oktoobril kell 17.17 Rakvere Teatris.

Näitusel „Septem“ saab näha läbilõiget Mall Nukke viimase seitsme aasta loomingust. Sõltuvalt ideest kasutab Nukke joonistamist, maali ja kollaaži.

Mall Nukke loomingut iseloomustavad tema tõekspidamised. Mis on kunst ja milline on kunstniku roll tänapäeva pragmaatilises, kasu otsivas maailmas? Kunsti võiks nimetada kaasaja elufilosoofiaks. Ta vaatleb, analüüsib, kujutab inimeseks olemist, asjade tähtsust või mõttetust, sümboleid ja ideid elust enesest, aja liikumist, kõige kaduvust. Kunstnik on kui kroonikakirjutaja, kes ei sekku ümbritsevasse. Ta jäädvustab selle väikese annuse fantaasiaga ning läbi oma isikupära.

Näituse võib jagada kaheks: 2010 – 2013 on suuremõõtmeliste kollaažide ja akrüülmaalide periood. Seal on keskseks teemaks kõike hävitav aeg, mis on armutu nii inimeste kui asjade suhtes. 2014 – 2017 on fotorealistlike joonistuste ja õlimaalide periood. Teemad on intiimsemad ja inimkesksemad: ruum, tema moonutused, peegeldused, deformatsioon, inimene ja ettemääratud „kastisüsteem“. Sellesse gruppi sobivad söejoonistused „Pinge 3“, „Sobitumised I-IV“; õlimaalid „Vastupidine vaade linnale I-III“ ja „Fontään“.

Eraldi tööde seeria moodustavad nn „lauapildid“, mida Mall Nukke alustas 2015. Tõukeks ja suureks eeskujuks sai sellele seeriale Elmar Kitse 60-ndatel loodud vähetuntud õlimaal kunstniku töölauast, vaatega porisele Supilinnale. Mall Nukke õlimaalide seeria „muusaks“ on Eveli Variku kuraatoriprojektide teemad, mis teostusid Pärnu Kunstisuve raames toimuvatel grupinäitustel: „Meister ja Margarita“ 2015, „Labürint“ 2016, „3ainus“ 2017.
Maalil „Vaikelu Moskva vaatega“ (2015) on kujutatud Wolandi töölauda, vaatega Kremlile Moskvas. Siin on pisike vihje ka tänapäeva Venemaa poliitilisele korrale. Saatan on diktaatori võrdkuju. Laual leidub vihjeid ka teistele Wolandi „kehadele“. Teoses „Kohtumine Minotaurusega“ (2016) istub koletis, kes on varjunud klouni maski taha, pidulauas koos tuntud poliitikutega. Poliitiline seis oli siis niisugune: Hillary Clinton oli kindel presidendikanditaat; Angela Merkel oli just oma migrantide-teemalise üleskutse teinud; Kim Jong-un oli aktiviseerunud; Nigel Farage tõstis pead Brexiti asjus, Cameron oli patiseisus. Loomulikult on seltskonnas esindatud ka Barack Obama ja Putin. Laudkond tunneb end vabalt, kuid ükski pidu pole tasuta. Eriti kui võõrustajaks on Minotaurus.

„Kolm autoportreed koos langeva metoriidiga“ (2017) on isiklik sisekaemus maailmalõpu lävel. Kui see juhtub, mis siis minust alles jääb, küsib kunstnik: üks keraamiline büst, mis on teostatud 2000. aastal Hannes Starkopfi poolt ja Facebooki postitused. Kolmas, peegelpilt, on kaduv portree. Aknast paistab langev meteoriit, kujutatud on hetk enne kokkupõrget. „Lauaseeria“ maalid jätkuvad kindlasti ka tulevikus. Nende teostus on piisavalt mahukas ja aeganõudev, nii et aastas valmib üks maal. Eraldi grupi moodustavad Eesti lipu teemalised maalid. Neist osa oli väljas Haus galeriis Tallinnas Mall Nukke näitusel „KolmeVärviMängud“ veebruar-märts 2017. http://www.mallnukke.ee/kolmevarvimangud-haus-galerii-tallinn-eesti-21-02-29-03-2017/

Teine osa oli nähtav Haus galerii korraldatud suvenäitusel „Eesti mõisamaastikud“, mis toimus Lihula mõisas koos Corelli muusikute konstert-tuuriga juuli-august 2017.
http://www.haus.ee/?c=uudised&l=et&t=eesti-moisamaastikud&id=536

Seeria teema – mis on eestlus ja tema suhe Euroopaga, Eesti lipuvärvid, Eesti loodus (eelkõige Eesti ilm kui kõige tähtsam jututeema selles maanurgas) – on Mall Nukkele
suurt huvi ja lõbusat kunstimängu pakkunud. Olulised teemad on pandud vihjete ja sümbolite keelde. Siin võib näha määrdunud kangast, kolmevärvilisi klaasist või kivist kuulikesi, mida veeretavad tundmatud jõud ja millel on ometi õnnestunud keset võitluslikke mänge terveks jääda. „EURO-Boogie-Woogie“ , kus on  veel näha kollaažtehnika elemente, on tantsuliselt rahateemaline maaliseeria, inspireeritud Piet Mondriani 1943. aastal loodud teosest „Broadway Boogie-Woogie“. Rütmikas eurode ja krediitkaartide voogamine, näiliselt
dekoratiivne, tegelikult tõsine ja ahistav.

Kokkuvõtteks:
„Septem“ näituse tööde kollektsioon on kirju ja mitmekesine. Kuid kuna nad loomise
ajal kõik olid inspireeritud ümbritsevatest hetkeseisudest maailmas, siis on see Mall
Nukke pildiline ja emotsionaalne tagasivaade seitsmele lähiajaloo aastale.
PS! SEPTEM tähendab ladina keeles SEITSE. 

Mall Nukke, sündinud 6.12.1964 Eestis, Tallinnas. Kunstiõpingud algasid Tallinna Kevade tänava Kunstikoolis (1977–1979), lõpetanud on Kivihalli Kirjakooli (1983), õppis Eesti kunstiakadeemias graafikat (1985–1992). Astus Kunstnike Liitu 1992. aastal.

Näitustel esinemist alustas alates 1986. aastast. Esimene personaalnäitus oli 1991. aastal (joonistused). Seejärel teinud kunstiteoseid põhiliselt kollaažis.
Alates 2000. aastast tegelenud rohkem maalikunstiga.
2009. aastal astus Eesti Maalikunstnike Liitu.

Seni on toimunud 40 personaalnäitust. Üldnäitustest ja kuraatorinäitustest osavõtte on olnud rohkem kui 60. Nukke loomingut on eksponeeritud Eestis, Soomes, Rootsis, Prantsusmaal, Saksamaal, Venemaal, Ukrainas, Itaalias, USA-s, Andorras, Tšehhis, Hispaanias, Lätis, Leedus, Rumeenias.

Looming 2017:

Personaalnäitused:
„KolmeVärviMängud“ Haus Galerii, Tallinn, Eesti
„IIDOLID. Retrospektiiv“ (kuraator Marika Agu) Vaal Galerii, Tallinn, Eesti
„SEPTEM. Looming 2010 – 2017“ Rakvere teater, Eesti


Üldnäitused:
„Just nüüd/ Right Now“ Eesti Maalikunstnike näitus, Pärnu Uue kunsti Muuseum, Eesti
„3 AINUS“ (kuraator Eveli Varik) Pärnu Linnagaleriis, Eesti
„30 värvilist aastat. Sadolini kunstikogu“ Mikkeli muuseum, Tallinn, Eesti

Tunnustused:
2-eurose mälestusmündi „Balti 100“ kujunduskonkursi II koht

www.mallnukke.ee;
http://et.wikipedia.org/wiki/Mall_Nukke 

Järgmised üritused

Meediakajastused