Rakvere teatri etendus usub armastuse võimalikkusesse
Kolmapäeval astub teatrisõprade ette Rakvere teater koomilise lavalooga „Kuni ta suri“. Osades astub muu hulgas üles ka Eesti Draamateatri näitleja Ülle Kaljuste. 60-aastase vanatüdrukuna teeb oma rolli Ülle Lichtfeldt. Koos olid kaks Üllet viimati Rakvere Teatri laval 1997. aastal.
„Jah, lavastuses „Kuningas, emand, soldat“, lavastajaks Vjatšeslav Gvozdkov. See oli tore ja huvitav tegemine ja minu meelest meil Üllega lavaline „keemia“ klappis, nii et nüüd, aastaid hiljem jälle laval kohtudes, on tunne, nagu neid vahepealseid aastaid poleks olnudki. Ülle on ka isiksusena väga sümpaatne, soe, suurepärase huumorimeelega inimene, mis teeb temaga suhtlemise nii laval kui ka väljaspool lava äärmiselt nauditavaks,“ sõnas Ülle Lichtfeldt Vooremaale. Ka Ülle Kaljuste kinnitas, et Rakveres on uuesti tore mängida. „Vanad ja uued kolleegid, kes on väga toetavad, uued jutud ning üksteise toetamine etenduse ajal, nalja saab igal etendusel,“ sõnas Kaljuste.
Väikses kohas oodatakse
Jõgeva kultuurisõbrad on Rakvere Teatriga tuttavad. Suurematest Eesti teatritest on Rakvere ainus, kes siiakanti külalisetendusi toob. Ka näitlejad hindavad väikelinnas üles astumist kõrgelt.
„Rakvere Teater on väljasõidu teater, meie jaoks pole oluline kas on see Tallinn või Jõgeva, meie mäng sellest ei muutu ja ka inimene, olenemata elukohast, jääb ju ikka inimeseks, oma rõõmude ja muredega. Aga seda peab küll ütlema, et mõnes väiksemas kohas on vastuvõtt soojem, kas või maja poolt kes kostitab näitlejaid kuuma kohvi ja võileibadega. Hea on tunda, et oled oodatud,“ kiitis Lichtfeldt väikeseid paiku.
Ülle Kaljuste jaoks on väikelinnas üles astumine hea vaheldus ja natuke nostalgiatki.
„Kuna Draamateater eriti väljasõite enam lubada ei saa. Seal on eriline tunne, et sind oodatakse ja alati võtab meid väike kohvilaud vastu. Kunagi Vanalinna stuudioga ringi sõites olid samad emotsioonid,“ kiitis Kaljuste.
Kellele aga „Kuni ta suri“ siis ikkagi sobib? „Kõigile, kes usuvad või tahavad uskuda armastuse võimalikkusesse,“ ütles Lichtfeldt. Kaljuste lisas, et Jõgeval mängitav lugu sobib vaatajale, kes otsib äratundmist lähiminevikust ja leiab veidraid juhuseid, mis võivad nende elu ja tulevikku muuta kõige üllatuslikumal moel.
Lootust andev lugu
Kuna koomiline lavalugu kulgeb parimate vene komöödiate nagu „Armastus tööpostil“ („Hüva leili“) vaimus, kostab ka palju vene huumorit. „Lavastus ja temaatika selles lavastuses on üldinimlik. Mõned aastad tagasi käis minu tütar, tol ajal 13-aastane, etendust vaatamas ja temale oli natuke võõras juhtmega telefon, mida lavastuses kasutame, aga kõigest muust sai ta suurepäraselt aru. Iga tegelane meenutas talle kedagi ja peategelane olevat täitsa tema vanaema moodi, nii et kui me peale etendust nägime, oli laps ikka väga liigutatud,“ kinnitas Lichtfeldt, et äratundmisrõõmu jagub ka noorematele vaatajatele. Ühtlasi on see Lichtfeldti hinnangul äärmiselt positiivne, armsalt naljakas ja lootust andev lugu. Kuna lavastuses heidetakse pilk ka üksindusele, tekib küsimus, kas praegune olukord üksindusele teise pitseri vajutab.
„Üksindus on väga valdav teema igas vanuses ja tuleb enda kallal tööd teha, et mitte sellesse uppuda. Samuti hirm. Päris palju aitab selle vastu huumor ja mõtlemine. Ei tohi end liiga tõsiselt võtta,“ nentis Ülle Kaljuste.
Ja kuna on tegemist romantiliste eksituste ja pettuste komöödiaga, võib mõelda, kas lõpus saab vastuse küsimustele, et mis on armastus?
„Meie etenduse armastuse pusles leiavad kõik ruudud oma õiged kohad ja selle lõppedes on tegelased kordades õnnelikumad. Positiivne ja südamlik lugu, mis lubab ka pisara poetada kui hinge jõuab,“ lubas Ülle Kaljuste.
Lichtfeldt oli aga märksa proosalisem. „Õige armastuse peab vaataja, nii nagu elus, nii ka laval, ise ära tundma, peamine on see, et ta seda ise ka soovib. Ja ma kinnitan, et mitte miski ei ole läbi enne, kui kõik on läbi ...“
Rakvere Teatri lavastust „Kuni ta suri“ saab vaadata kolmapäeval kell 19 Jõgeva kultuurikeskuses.
KERTTU-KADI VANAMB
https://www.vooremaa.ee/rakvere-teatri-etendus-usub-armastuse-voimalikkusesse/