Peeter Raudsepp soovitab: mine vaata suvel neid lavastusi

Rakvere Teatri loominguline juht Peeter Raudsepp toob välja kuus lavastust, mis on setud Virumaaga ja Rakvere Teatri näitlejatega.

Eestlastele on põhjamaalasena omane panteistlik loodustunne, mis paneb meid iga habrast looduselu killukest vähemalt ideaalis jumaldama. Nii meeldib meile suvine teater, mis kasvab välja otsekui loodusest endast. See arhetüüpne elamus, kus karjapoiss nägi ootamatult murueide tütreid aasa peal, elab meie kollektiivses alateadvuses jõudsalt edasi, nii et usume suvesumeduse õndsamatel hetkedel, et näitlejad kasvavad nagu erisugused rääkivad taimed metsas lagedama platsi peal või siis mõnes sinna ehitatud erihoones. Kui nende esitatud tegelased on mängitud, vaibuvad nad tagasi pimenevasse suvemetsa ja meie, vaatajad, naaseme argielu ja tervemõistuslikkuse juurde. Aga siiski mitte päris endisena – oleme tunda saanud oma panteistlikku poolust. Nii et suvine loodus on eestlaste pühamu ja suveteater üks põhilisi atraktsioone selles looduslik-kujutluslikkus lunapargis. Tahakski ise näha ja teistele soovitada suvelavastusi, mis enamjaolt on seotud meie enda kultuuri- ja kodulooga ning milles osalevad Virumaa parima teatri ehk siis Rakvere Teatri näitlejad.

1. Juulis suvelavastus „Naine Salamandri tähtkujust”, lavastaja Madis Kalmet, mängukoht Jäneda pullitalliteatris. Lugu salapärasest naisest, keda tuntakse nii Maria Zakrevskaja, paruness Budbergi, proua Benckendorffi kui ka lihtsalt Mura nime all. Mura poliitiline haare ulatus Venemaast Inglismaani, hõlmates seal vahepeal ka Eestit, Itaaliat, Saksamaad ja teisi riike eelmise sajandi esimesel poolel. Ajaloolased vaidlevad tänaseni, kas ja millise riigi spioon Zakrevskaja ikkagi oli ning kuidas tuli ta näiliselt puhtalt välja nii mõnestki sõjast ja revolutsioonist. Rakvere Teatrist osaleb selles loos Jaune Kimmel.

2. Augustis Kinoteatri ja Tartu Uue Teatri koostöölavastus „Haige mäger” eesti psühhedeelilise kultuuri esinumbrist ansambel „Rajacast” Ringo Ramuli lavastuses saab arvatavasti olema huvitav pilguheit eelmise sajandi 60date undergroundi, mille kaudu aetakse tänapäeva alternatiivse noorsoo asja ja otsitakse rokihelide taustal oma tõde. Taju uksed saavad avatud ja üheks ukseavajaks on rakverelane Grete Jürgenson.

3. Suvelavastus „Kui seda metsa ees ei oleks”, lavastaja Eili Neuhaus, mängukoht Alatskivi loss. Juba seitsmendat suve inimeste südameid võitnud lugu helilooja Tšaikovski austajast, kes õpetab suure kunsti tundmist ka kohalikule kaupmehele. Olen ise seda lavastust näinud ja seetõttu julgen kindlalt soovitada kui vaimukat, tundelist ja traagilist kammerkomöödiat. Selles loos on kõik Rakverest, nii esitajad kui ka lavale seadja.

4. Torma valgustusaja pastor Johann Eisenist kõneleb MTÜ Torma Kultuuri poolt juulis Tormas väljatoodav lavastus „Kuldõun puukausis”, milles filosoofist usumeest kehastab Margus Grosnõi. Visiooniga inimesed on alati Eestis näinud asju teistest erinevalt ja nii mõnigi kahesaja aasta vanune uuenduslik mõte ja võte kulub kindlasti meilegi ära.

5. Piibe teater sõidab mööda Eestit ringi K. E. Von Baerist rääkiva lavalooga „Lõpetamata uurimus”. Baer pidas eestlasi suhteliselt kasimata rahvaks, aga leidis neis ka piisavalt omameelsust, mis tema mälestuse meenutamist väärivaks looks on lasknud teha. Osades kaks Rakvere meest Toomas Suuman ja Erik Ruus.

6. Ja viimaks kõik, kellel nägemata Rakvere Teatri „Miks Jeppe joob?”, tulge seda kindlasti juunikuus kaema, sest pärast pööripäevaga läheb see viina- ja naljasegune faunide kamp lõplikult metsa ära. Dionüüsiline hullus ja poliitiline satiir vanema Toompere säravas režiis ja näiteseltskonna vaimukas esituses Eduard Salmistuga peaosas.

Lääne-Virumaa Uudised
https://www.laanevirumaauudised.ee/kasulik/2021/05/19/peeter-raudsepp-soovitab-mine-vaata-suvel-neid-lavastusi