Mõtsik

„Mõtsikul“ eksponeeritud trummid on valminud 2015. ja 2016. aastal UMA PIDO sõnumi kandjatena lavakujunduses ja näitustel.

Enamuse trumme on Matthew Mitt valmistanud Intsikurmu metsas, kus peale ligunemist Orajões on nahad puhastatud ja raamile tõmmatud. Nii ongi trummid igaüks isemoodi. Suved ja talved koolutavad raame erinevalt, ka hobusenahad raamidel mängivad - lõhestudes või venides.

UMA PIDO on Vana-Võromaa kihelkondi siduv võrokeelne laulupidu, mis toimub alates 2008. aastast kahe või kolme aasta tagant kord Võrus, kord Põlvas.

Võru kultuuriruumi all mõistetakse ajaloolist Võrumaad oma kaheksa kihelkonnaga, need on Karula, Hargla, Kanepi, Urvaste, Vastseliina, Rõuge, Põlva ja Räpina, mis tänapäeval on Põlva ja Võru maakonna ja väiksemates osades Tartu- ja Valgamaa territooriumil.

2016. aastal Põlva Intsikurmu laululaval toimunud UMA PIDO sõnumiks oli mets ja väelised puud. Nõnda on trummid pühendatud kaheksale Vana-Võromaa kihelkonnale - seosed puude ja kihelkondade vahel setitasid Urmas Kalla ja Kaido Kama. Lisaks ajaloolistele kihelkondadele osalesid laulupeol ka Vana-Võromaa sõbrad – neile on maalitud trumm Raag ehk Paju, ning Seto sõsarad ja velled – trumm Pihl, mida siinses väljapanekus ei näe, kuna trumm on alates augustist 2016 Võru Muuseumi kogus ja rändab omasoodu.

Lisaks saab näha kahte maalitud trummi, mis on teemavalikult vabamad ja ühendavad kogu seeria.

Trummid on metsikud/mõtsiku´ ehk teevad, mis tahavad ja lähevad, kuhu isu. Kõmisevad ka veel. Jääb üle vaid järgi vaadata ehk perrä kaeda.

Anne Prangel 

Järgmised üritused

Meediakajastused