“Kaheksakand 2020” tiitli said teiste hulgas mereluulepidu ja Robin Täpp

Kaheksakannad teevad rahva(maja) suureks

Mis on kaheksakand? Eesti rahvuslikest mustritest üks maagilisemaid ja kaitsvamaid sümboleid ning Eesti Rahvamajade Ühingu tunnustusmärk. Mida mõtlevad rahvamajast neli tänavust virulasest laureaati?

Eesti Rahvamajade Ühingu tunnustusürituselt “Kaheksakand 2020” tuli Lääne-Virumaale neli austavat tiitlit: aasta tegu - mereluulepidu, noor tegija - Robin Täpp, “Kaheksakand” - Leelo Jürimaa ning üks kuuest koostööpartneri auhinnast - Saundland OÜ. Kõigis laureaatides on kaheksakanna väge.
Aasta teoks tunnistatud Eesti mereluulepeo korraldasid möödunud suvel Kunda rannas Viru-Nigula vallavalitsus ja Kunda klubi, ettevõtmise projektijuht oli Keio Soomelt ning peo lavastaja Tiina Mälberg.

Tiina Mälberg ütles, et tema jaoks kannab mereluulepeo aasta teoks tunnistamine sõnumit, et väikeses kohas saab teha suuri asju, kui mõeldakse suurelt. “Tunnustus tõstab esile Kunda klubi julgust teha selline suur üritus. Olen märkamise eest väga tänulik,” sõnas ta.

Mälberg nimetas oma lootuseks ja sooviks, et publikurohkeks kujunenud ning tunnustuse pälvinud mereluulepidu julgustab teisi väikeseid kohalikke klubisid saama üle pelgusest, et kes siia ikka tuleb. “Kui on hea üritus ja julgelt panustatud, siis rahvas tuleb kokku ja naudib seda. Aga selleks peab olema teha tahtmise julgust. Ükski koht ei ole selleks liiga väike, et suurelt mõelda. Vastupidi - Eesti on nii väike, et iga väike koht peabki tegema suuri asju. Kui me väikeselt mõtleme, siis väikeseks jäämegi. Suuremalt mõeldes kasvame ise ka suuremaks. Kõik on meie endi teha,” arutles luulepeo lavastaja.

Noore tegija tiitli, millega tunnustatakse kuni 35-aastast noort, kes tegutseb kultuurivaldkonnas ning on uute ideede ellukutsuja ja aktiivne teostaja, laureaat Robin Täpp ütles, et see väga suur tunnustus tuli väga suure üllatusena. “Arvasin, et laine on juba üle käinud, aga nüüd niisugune suur rõõm. See tegi tuju heaks. Ja on suur au,” lisas Täpp, keda on tänavu tunnustanud nii vald kui ka kultuurkapital.

Robin Täpp rääkis, et on oma elust väga palju aega veetnud rahvamajades, küll Rakvere teatriga neis dekoratsioone üles seades ja etendusi teenindades ning ise Kundas kasvanuna teinud sealses klubis heli- ja valguskujundusi. “Olen rahvamajas lugematuid teatriproove teinud ja ka ööbinud. Ajast, kui Rakverre õppima tulin, on siinne kultuurikeskus proovide tegemise ja tehniliste katsetuste tegemise paik,” rääkis noormees, kes töötab Rakvere Teatrikinos osakonnajuhi abina ning on harrastusteatris KaRak-Ter teinud sisukaid rolle ja lavastusi.

“Ma polnud varem võtnud seda hetke, et mõelda, kui palju on rahvamajad minu elus rolli mänginud. See tunnustus oli ilus kokkuvõte, et olen palju ja mitmekülgselt rahvamajadesse panustanud. Rahvamajad on minusse panustanud ilmselt siiski rohkem, kui olen saanud vastu anda. Olen ütlemata tänulik selle tunnustuse eest,” arutles noore tegija tiitli kandja.

Robin Täpp ütles, et loodab, et tunnustamine on teistele noortele motivaatoriks minna rahvamajja. “Rahvamaja ei ole ainult see koht, kus rahvatantsurühmad kokku saavad või peetakse vanemate inimeste peoõhtuid, vaid seal on noortel võimalik väga hästi toimetada. Tähtis on ise pealehakkamine,” rõhutas noor mees, kes on rahvamajas kõige muu kõrval rahvatantsu vihtunud ja kooris laulnud.

“Tegelikult on rahvamajas hämmastavalt palju võimalusi ja toredad inimesed, kes aitavad noortel midagi teha. Seal on noortel võimalus luua mingi oma projekt, olgu film või lavastus või mõni uudne vahva sündmus. Seal on väga palju võimalusi,” julgustas noor tegija eakaaslasi rahvamajja sisse astuma.

/.../

INNA GRÜNFELDT
https://virumaateataja.postimees.ee/7240176/kaheksakannad-teevad-rahva-maja-suureks