Herman Talvik

Näitus on üleval 23. detsembrist, kuid avamine toimub kolmapäeval, 17. jaanuaril 2018 kell 17.17.

Herman Talvik on sündinud Tallinnas 1906. aastal. Ta on õppinud Riigi Kunstitööstuskoolis (1921-1926), Helsingi Ateneumi kunstikoolis (1928-1935) ja täiendanud end Pariisis (1936-1938). 1937-1938. aasta sügistalvel töötas ta joonistamise õpetajana Viljandis ning Saksa okupatsiooni ajal Tallinna Reaalkoolis.

1944. aastal emigreerus Talvik Rootsi. Kogu Rootsis elatud periood oli Talviku kunstiloomingule väga viljakas. Kuigi 50-ndad aastad olid kunstniku jaoks väga keerulised, suutis Talvik raskused ületada. Koos abikaasa Irmaga elasid nad Kesk-Rootsi külas Funäsdalenis Fläteni alamjooksul tagasihoidlikus majakeses. Majast eemal mäejalamil asus kunstnikuateljee, kus ta veetis enamike päevadest. Produktiivse töö tulemusena paranes seitsmekümnendatel nende majanduslik olukord sedavõrd, et Talvikud said endale soetada kodu Hispaaniasse Costa Blanca lahe äärde. Hispaania perioodist on pärit palju loodusteemalisi maale ning graafikat. Herman Talvik suri 11. jaanuaril 1984. aastal Funäsdalenis.

Herman Talviku loomingu põnevama osa moodustavad kunstniku nägemuslikud taiesed, graafika, monotüüpia ning temperamaal, mis on inspiratsiooni saanud religioonist, põrgust ja teispoolsusest. Talviku nägemuslik looming on olnud kunstiteadlaste ja -kriitikute suureks lemmikuks.

Herman Talvik kuulus ka Rootsi Graafikute Ühingusse. Tema töid võib leida maailmas mitmetest erakogudest ja muuseumidest: New Yorgi avalik raamatukogu, Stockholmi Rahvusmuuseum, Göteborgi Rahvusmuuseum, Malmö Rahvusmuuseum, Örebro muuseum, Karlstadi kunstimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Viinistu Kunstimuuseum.

Rakvere Teatrigalerii on tore koht, kus tutvustada teatrit külastavale publikule ühte Eesti põnevamat kunstnikku ja tema nägemuslikku maailma. Kõik näituse teosed on pärit Üllar Variku erakogust, üle 50 töö hulgas leidub nii maali, monotüüpiat kui graafikat.

„Kui ma hakkan tööle, siis ma põlen – ma põlen, ma olen põlvili paberi ees, mu silmad on kinni, ühe käega otsin joonele teed, teine tõmbab, ja ma pean kiiresti-kiiresti tegema, sest see, mida ma näen, on nii õrn, nii habras, ma saan vaevu jooned tõmmatud ja juba on ta kadunud. Teinekord on see midagi õudset ja ähvardavat, mis tuleb mulle ikka lähemale ja lähemale, ta on mul üsna ligi ja ähvardab mind enese alla matta, aga ma joonistan, ma joonistan! Ei ole kerge, ma ütlen teile, ei ole kerge rajada loomingut tunnetusele ja vaimsele!”

Endel Kõks „Külaskäik“, Tulimuld 1956, nr 6. Lk. 237-242

Talvik on eesti kunstiloo üks suurimaid filosoofilisi müstikuid ja visionääre. Leitud on vaimusugulust Uku Masingu kirjandusloome ja Talviku kunstimaailma vahel. Herman Talviku 100. sünnipäeva näitus ja kataloogi esitlus toimus 01.12.2006-11.03.2007 Adamson-Ericu Museumis.

Järgmised üritused

Meediakajastused