3 õe viktoriin


3 ÕE VIKTORIIN

4. novembrist 2. detsembrini esitame iga nädala teisipäeval 3 küsimust, millele saab vastata Rakvere Teatri kodulehel asuva ankeedi kaudu või posti teel aadressil 3 õde, Rakvere Teater, Kreutzwaldi 2a, Rakvere 44314. Vastus peab kohale jõudma küsimuse esitamise nädalale järgneval esmaspäeval kella 18-ks. Uute küsimustega avaldame ka eelmise nädala õiged vastused. Seega on peale küsimuste ilmumist aega vastata pea 7 päeva. Esimesed 3 küsimust avalikustame 4. novembril, viimased 2. detsembril, kokku on 5 vooru 15 küsimusega.

Nädala parim vastaja saab auhinnaks 2 vabapääset lavastusele „3 õde“. Kogu mängu parimale on peaauhinnaks ööbimine 2-le Tallinna 5-tärnihotellis „Kolm Õde“ koos 4-käigulise õhtusöögi ja klaasi veiniga hotelli restoranis „Bordoo“. Kinkekaart kehtib aprilli lõpuni 2015. Võrdsete tulemuste korral loositakse nii nädalaauhind kui peaauhind enim punkte kogunud mängijate vahel. Peaauhinna võitja tehakse teatavaks „3 õe“ esietenduse päeval 10. detsembril 2014.

3 õe viktoriinis ei tohi osaleda Rakvere Teatri töötajad ja nende pereliikmed.
Posti teel vastuseid saates palume lisada oma nime, telefoni ja meiliaadressi.

PEAAUHINNA LOOSIMINE
Viie nädala jooksul osales viktoriinis 99 inimest, neist 17 osalesid kõigis voorudes. Kõigile viieteistkümnele küsimusele vastas õigesti viis inimest, kelle vahel „3 õe“ lavastaja Andres Noormets loosis välja viktoriini peaauhinna - ööbimise 2-le Tallinna 5-tärnihotellis „Kolm Õde“ koos 4-käigulise õhtusöögi ja klaasi veiniga hotelli restoranis „Bordoo“.
Peaauhinna võitis GETLIN VISNAK!
Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust.
Täname kõiki, kes viktoriinist osa võtsid! 
Lisaks peaauhinna võitjale vastasid kõikidele küsimustele õigesti Aavo Väljak, Kadi Keär, Kärt Kask, Kaie Väljak.


 

2. detsembri ehk viienda ja ühtlasi viimase vooru tulemused. Kõigepealt vastused.

1. Keda oma lähedastest tavatses Tšehhov kutsuda nimedega Broom ja Hiniin?

Vastus: Broom ja Hiniin olid kaks taksikoera, kelle 1893. aastal kinkis Tšehhovile kirjanik N. A. Leikin. On teada, et Tšehhov armastas väga loomi, vaid kasse ei suutnud ta taluda, kuid tema majapidamises oli alati koeri, reisilt Singapuri tõi ta kaasa mangustid ning sõbrad mäletavad tema Jalta aias elanud kodustatud kurge.

2. Tšehhovile ei meeldinud oma elust kirjutada. Kui 1899. aastal paluti tal saata oma elulugu Moskva ülikooli arstiteaduskonna lõpetanute albumis avaldamiseks, vastas Tšehhov: „Autobiograafia? Mul on haigus: ...“. Mis haiguse ütles Tšehhov endal olevat?

Vastus: Tšehhovi vastumeelsus endast kõneleda oli üldteada, kirjas G. I. Rossolimole ütleb ta: „ Mul on haigus: autobiografofoobia. Endast mingisuguste üksikasjade lugemine, veel rohkem avaldamiseks kirjutamine – see on mulle tõeline piin.“

3. 1900. aasta oktoobris toimus Moskva Kunstiteatris „Kolme õe“ esimene proov ja arutelu, millest võttis osa ka autor, kes aga üsna ruttu lahkus. Konstantin Stanislavski kirjeldab, et proovi lõppedes Tšehhovi poole minnes leidis ta eest halvatujulise, nukra ja vihase autori, kes arvas, et näidend on trupile arusaamatuks jäänud ja seega läbi kukkunud. Mis põhjustas selle veendumuse?

Vastus: Stanislavski kirjeldab „Kolme õe“ esimest lugemist üsna värvikalt ning autori pettumusest räägib ta nii: „Osutus, et näitekirjanik oli veendunud, et ta on kirjutanud lõbusa komöödia, aga lugemisel pidasid kõik näidendit draamaks ja nutsid seda kuulates. See sundis Tšehhovit arvama, et näidend on arusaamatuks jäänud ja läbi kukkunud.“

5. voorule saatis vastused 23 inimest, kõigile kolmele küsimusele vastasid õigesti 16. inimest ning random.org vahendusel võitis nädalaauhinna Inna, kelle telefoninumber algab numbritega 53481***. 


25. novembri ehk neljanda vooru tulemused. Kõigepealt vastused.

1. Tšehhov suri 1904. aastal Saksamaal Badenweileris. Mis oli kirjutatud vagunile, millega kirjaniku surnukeha Moskvasse toodi?

Vastus: Tšehhovi sõber kirjanik Maksim Gorki kirjutab oma mälestustes: „Moskvas nii „hellalt armastatud“ kirjaniku kirst toodi kohale mingisuguses rohelises vagunis, mille ustele oli suurte tähtedega kirjutatud: „Austrite veoks“.”

2. Maša rolli „Kolmes ões“ kirjutas Tšehhov oma tulevasele abikaasale Olga Knipperile. Läbi näidendi kordab Maša üht fraasi, tsitaati kuulsalt kirjanikult. Sama tsitaadiga lahkus Knipper-Tšehhova oma 90. sünnipäeval teatrilavalt. Kuidas kõlab see tsitaat ja kes on selle autor?

Vastus: Maša tsiteerib „Kolmes ões” mitmel korral Aleksandr Puškini „Ruslanist ja Ludmillast” pärit ridu „On haljas tamm kesk meremüha. Kuldketti kandmas on see tamm ...” 

Selle küsimuse eest võis teenida 2 punkti, ühe tsitaadi ja ühe autori eest.

3. Kord kirjutas Tšehhov oma naisele: „Sa küsid: mis on elu? Samahästi võiksid sa küsida: mis on ...? ... on ..., rohkem pole midagi teada.“ Mis sõna ta kolme punkti asemel kasutas ehk millega võrdles Tšehhov elu?

Vastus: 20. aprillil 1904. aastal kirjutas Tšehhov Olga Knipper Tšehhovale: „Sa küsid: mis on elu? Samahästi võiksid sa küsida: mis on porgand? Porgand on porgand, rohkem pole midagi teada.”

Neljandas voorus saatis vastused 44 inimest, neist 30 vastasid kõigile küsimustele õigesti. Nädala auhinna – 2 pääset „3 õe“ etendusele – võitis random.org tahtel Keiti, kelle telefoninumber algab 56203***.

Viktoriini üldarvestuses käib tabeli eesotsas tihe võistlus, maksimumpunktid on 9 osavõtjal. Jäänud on veel viimane voor, küsimustele on aega vastata 8. detsembri õhtul kella 18-ni. Ootame vastama ka uusi tulijaid, sest näiteks neljanda vooru nädala auhinna võitnud Keiti osales viktoriinis esmakordselt.

18. novembri ehk kolmanda vooru tulemused.

Vastused:

1) Milline seos on Anton Tšehhovil ja Moskva Kunstiteatri lavaeesriidel?
Vastus: Esimeseks Tšehhovi näidendiks, mida vastloodud Moskva Kunstiteatris mängiti, oli „Kajakas“. Lavastust saatis ülisuur menu ning kajakast sai Moskva Kunstiteatri sümbol. Nii ehib kajaka pilt ka teatri lavaeesriiet.

2) Täida lüngad järgmises Tšehhovi tsitaadis: „ ... on minu seaduslik abikaasa, ... aga armuke. Kui üks mind ära tüütab, magan teisega. Selline eluviis on võib olla korratu, kuid see pole igav ning pealegi ei kaota kumbki minu reetlikuse pärast absoluutselt mitte midagi.“

Vastus: „Meditsiin on minu seaduslik abikaasa, kirjandus aga armuke,“ on võrdlus, mida arstiks õppinud Tšehhov oma erialast ja hobist kõneldes korduvalt kasutas.

3) 1899. aastal kirjutas Tšehhov ühele sõbrale „Ma olen nüüd marksist“. Kuigi Euroopa ja Venemaa seisid suurte ühiskondlik-poliitiliste muutuste lävel, ei vihjanud Tšehhov sellega oma poliitilistele eelistustele. Millele kirjanik viitas?

Vastus: 26. jaanuaril 1899. aastal sõlmis Tšehhov Peterburi kirjastaja Adolf Marksiga lepingu, mis sätestas, et seitsmekümne viie tuhande rubla eest loovutab Tšehhov Marksile kõigi oma olemasolevate ja tulevaste kirjatööde (välja arvatud näidendid) kirjastamisõiguse. Sama aasta 5. veebruaril kirjutaski Tšehhov Lidia Avilovale: „Nüüdsest hakkab mind avaldama mitte Suvorin, aga Marks. Ma olen nüüd marksist.“

Vastuseid saatis 33 inimest, neist 28 vastasid kõigile küsimustele õigesti. Esimest korda tuli üks vastus ka kirjaposti teel. Random.org abil loositi õigesti vastanute vahel välja nädalaauhind – 2 pääset „3 õe“ etendusele. Võitjaks osutus Raili, kelle telefoninumbri algus on 53846***.

Viktoriini üldarvestuses käib tabeli eesotsas päris tihe võistlus, jäänud on veel kaks vooru. Siiski ootame vastama neidki, kes seni viktoriinist osa pole võtnud – nädalaauhindadele pretendeerivad ka värsked liitujad.

"3 õe" viktoriini teise vooru (11. november) tulemused.

Kõigepealt vastused:

4. Tšehhov oli nii oma kirjatöödes kui elus tuntud kujundlike ütlemiste poolest. Keda nimetas ta „oma hinge krokodilliks“?

Vastus: Tšehhovi kujundlikke väljendeid leiab lisaks jutustustele ja näidenditele palju ka tema kirjavahetusest. Eriti ohtralt kasutab ta erinevaid hellitusnimesid nagu „duusja“, „koeruke“, „hobuseke“, „mu hinge krokodill“ jne oma kirjades näitlejanna Olga Knipperile, kellest 1901. aastal sai Tšehhovi abikaasa.

5. Antoonovka on üks armastatuim Venemaalt pärit õunasort. Keda või mida kutsutakse antoonovkateks aga Anton Tšehhovi kontekstis?

Vastus: Tšehhovi eluajal kutsusid tema sõbrad antoonovkateks kirjaniku arvukaid austajannasid, kes Jaltas tema kodu ümbruses jalutamas käisid, tänapäeval kannavad „antoonovka“-tiitlit aga Tšehhovi teadaolevad armukesed, keda oli eri andmetel 30-40.

6. „Kolme õde“ on lavastatud kõikvõimalikes versioonides ja tõlgendustes. Mille poolest on eriline 2013. aastal ühes Osaka teatris lavale jõudnud „Kolm õde“?

Vastus: 2013. aastal tõi lavastaja Oriza Hirata Jaapanis Osakas lavale Tšehhovi näidendi „Kolm õde“ töötluse, mis kannab nime „Kolm õde. Android-versioon“. Eriliseks teeb lavastuse tõsiasi, et inimeste kõrval teevad selles kaasa ka kaks tehisintellekti – noorimat õde Ikumit (Tšehhovi Irinat) kehastab android Geminoid F ning üht teenijatest mängib robot Robovie-R3.

Nädala jooksul saatsid oma vastused 46 inimest, neist 25 vastas kõigile küsimustele õigesti. Nädalaauhinna selgitasime nende 25 seast välja random.org abil – 2 pääset „3 õe“ etendusele võitis Kadi, kelle telefoninumber algab numbritega 56679***.

„3 õe“ viktoriini esimese vooru (4. november) tulemused.

Kõigepealt vastused:

1. “Kolme õe” prototüüpideks on peetud mitut Vene õdedekolmikut, kellega Tšehhov oma eluajal kokku puutus. Kes on aga need kolm Euroopa kultuuriloost tuntud õde, kelle eluseikadest olevat Tšehhov oma näidendi kirjutamisel inspiratsiooni ammutanud?

Vastus: Need kolm Euroopa kultuuriloost tuntud õde, kelle eluseikadest Tšehhov oma näidendi kirjutamisel inspiratsiooni sai, olid Charlotte, Emily ja Anne Brontë. On teada, et Tšehhov luges 1896. aastal Brontë'de biograafiat, mille ta hiljem oma sünnilinna Taganrogi raamatukogule saatis.

2. “Kolme õe” maailmaesietendus toimus 1901. aastal Moskvas. Mis aastal ja millises teatris esmalavastati “Kolm õde” Eestis?

Vastus: „Kolm õde“ jõudis Eestis esmakordselt lavale 1915. aastal Vanemuise teatris. Lavastajaks-näitejuhiks oli Ants Simm ning õdesid kehastasid Olly Teetsov (Olga), Anna Altleis (Maša) ja Emmy Treumundt (Irina).

3. Eesti teatrite tšehhoviaana üheks märgilisemaks osatäitmiseks on Mikk Mikiveri kehastatud Veršinin Eesti Draamateatri 1973. aasta lavastuses. Kes aga kehastas alampolkovnik Veršininit “Kolme õe” esmalavastuses Moskva Kunstiteatris?

Vastus: Maailma lavade esimeseks Veršininiks oli Moskva Kunstiteatri rajaja Konstantin Stanislavski.

Nädala jooksul saatsid oma vastused 76 inimest, neist 30 vastasid kõigile küsimustele õigesti, läbinisti valesid vastuseid polnud kellelgi. Aitäh vastajatele!

Keerulisimaks osutus kõige kodulähedasem küsimus ehk kus ja millal esmalavastati „Kolm õde“ Eestis. See oli kahepunktiküsimus, ühe punkti said ka need, kes vastasid õigesti teatri (Vanemuine), aga eksisid aastaga.

Kolmekümne kõigile küsimustele õigesti vastanu seast loosisime välja nädalaauhinna võitja. Random.org tahtel võitis kaks piletit „3 õe“ etendusele Heiki, kelle telefoninumber algab numbritega 56980***. Võitjaga võtame ühendust.

Julgustame kõiki konkurentsi sekkuma, jäänud on veel neli vooru, milles on võimalik võita nädalaauhindu ning ka peaauhind pole täpsele vastajale kättesaamatu.

Videovariandis esitavad esimese vooru (4. nov) küsimused ka "3 õde", neile eelneb lavastaja sissejuhatus:

A